Aktuální číslo:

2025/3

Téma měsíce:

Humor

Obálka čísla

Berkat, transplantace rohovky a …

 |  17. 2. 2005
 |  Vesmír 84, 66, 2005/2

Jako jeden z příkladů chaotického chování systému se uvádí mávnutí motýlích křídel, které může mít za následek jev takového rozsahu, jakým je vzdálený uragán. To mne překvapuje mnohem méně než podivuhodný řetěz událostí, který propojil vzdálené osudy:

1. Lidové noviny otisknou roku 2001 fotografii afghánského chlapce, který málem zemřel na podvýživu a oslepl.

2. Fotografii uvidí paní Marta Nollová a začne pátrat, kdo a kde je ten chlapec. Autor snímku fotograf Michal Novotný nevěří, že by bylo možné chlapce vypátrat, nicméně paní Nollová se spojí s Petrou Procházkovou. Petra Procházková fotografii rozmnoží a vyvěsí po měšitách v Kábulu. Chlapce Adžamala se nakonec podaří vypátrat v nepříliš přátelské vesnici Tagau – otec chlapce totiž jako policista pomohl vypátrat vrahy čtyř novinářů a v roce 2003 byl neznámými vrahy zastřelen.

3. Původní představa pomoci tomuto konkrétnímu chlapci se změní v projekt nazvaný „Transplantace rohovky pro Adžamala a odborná pomoc českého očního specialisty kolegům z Kábulu“, jehož se ujímá občanské sdružení Berkat (v ingušském i čečenském jazyce štěstí, milosrdenství). Zaměřeno je na pomoc a podporu svépomoci v místech zničených válkou a katastrofami.

Zbývá jen poznamenat:

– Oním „očním specialistou“ je doc. MUDr. Martin Filipec, jehož článek o šedém zákalu najdete na s. 96. Měl by v Kábulu pobývat tři měsíce a učit tomuto typu operací své kábulské kolegy.

– Ke konci ledna se na projekt shromáždila asi polovina potřebných prostředků (je zapotřebí přes 20 tisíc dolarů). Číslo účtu, na nějž je možno zaslat příspěvek, je 633633, kód banky 2400, konstantní symbol 558, variabilní symbol 331. Bližší podrobnosti této souhry náhod najdete na www.berkat.cz.

Ke stažení

O autorovi

Ivan Boháček

Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Boháček Ivan

Doporučujeme

Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller?

Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller? uzamčeno

Irena Jirků  |  3. 3. 2025
K výzkumu Kosmovy kroniky se po letech vrátil, protože – jak říká – dosud nenašel uspokojivou odpověď na základní otázku: Proč vůbec vznikla?...
Mají zvířata smysl pro legraci?

Mají zvířata smysl pro legraci?

Jaroslav Petr  |  3. 3. 2025
Umí se zvířata smát nebo aspoň usmívat? Mají smysl pro to, čemu my lidé říkáme humor? Pokud ano, jak se jejich schopnosti projevují a k čemu jsou...
Selský rozum u kulatého stolu

Selský rozum u kulatého stolu uzamčeno

Selský rozum rezonuje napříč společností jako jakýsi archetyp racionálního myšlení. Není to ale pouze rétorická figura, která se používá pro svůj...