Nový včelí škůdce z jižní Afriky vyrazil do světa
| 10. 11. 2005Tím škůdcem je parazitický brouk s latinským názvem Aethina tumida, který byl donedávna znám jako nepříliš významný včelí parazit pouze ze subsaharské Afriky. 1) Koncem minulého století se však začal šířit směrem na sever a všude, kam dorazil, se stal postrachem včelařů. Mezinárodní pozornost vzbudil v roce 1998, kdy byl objeven na Floridě (Apidologie 30, 361, 1999; Bee World 81, 129, 2000). V roce 2000 byl hlášen jeho výskyt v Egyptě a dalších státech severní Afriky, v roce 2001 se objevil v Austrálii. Ve Spojených státech rychle postupuje na sever. Jeho výskyt byl postupně zaznamenán v Georgii, Jižní a Severní Karolíně, Ohiu a letos se objevil v Michiganu (pozn. rec.: v současné době už osídlil zhruba 1/3 území Spojených států, celý jihovýchod). V anglicky mluvících zemích je označován jako small hive beetle (malý úlový brouk). Zatím nemá české jméno.
Brouk je 5 až 7 mm dlouhý, 4 mm široký a má tmavě hnědou až téměř černou barvu. Je pokryt jemnými chloupky a charakteristická jsou pro něj paličkovitá tykadla. Samička tohoto brouka, která je trochu větší než sameček, klade perlově bílá, banánovitě prohnutá vajíčka (1,4 × 0,26 mm), která přednostně umísťuje do buněk s pylovými zásobami. Denně jich klade zhruba tucet po dobu 3 až 4 měsíců. Asi po 6 dnech se z nich líhnou larvy, které se živí medem, pylem, plástvemi i včelím plodem a jsou schopny zničit veškeré zásoby a zahubit včelstvo. Výkaly larev podporují kvašení medu, a v úlu pak vše páchne jakoby po shnilých pomerančích. Larvální vývoj trvá 16 dnů. Poslední tři dny před zakuklením opouští larva včelí plást a stěhuje se z úlu ven, kde se zavrtá do půdy, v níž se po třech dnech zakuklí. Vývoj kukly probíhá výhradně v zemi a trvá okolo osmi dnů (J. Econ. Entomol. 95, 902, 2002).
Důvod, proč se z původně téměř neškodného brouka stal obávaný včelí škůdce, spočívá v tom, že africká včela (Apis mellifera capensis) je vůči tomuto parazitu velice agresivní, takže se mu podaří proniknout do úlů jen v případě, že je včelstvo z nějakého důvodu oslabeno. Evropská včela je mnohem mírnější a nedokáže se s tímto parazitem vypořádat. Evropské státy přijaly přísná omezení, která by měla zamezit šíření nového včelího parazita v evropském regionu. Jeho zavlečení do Evropy by mohlo mít vážné následky, protože zatím není znám žádný účinný léčebný postup.
Poznámky
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [533,45 kB]