Objevování života v extrémních podmínkách postupuje
| 15. 3. 2004Vědci od pradávna hledají nové formy života. Limity, kam až může na Zemi dosáhnout život, se zdály být jasné. Od tučňáků v Antarktidě po pouštní ještěrky na Sahaře, od vysoko létajících orlů po horníky těžící v hlubokých jihoafrických dolech.
Za posledních několik desítek let však vědomosti o organizmech žijících v extrémních podmínkách pokročily. Lidé nalezli mikroby v nukleárních reaktorech či mikroorganizmy libující si v silně kyselém prostředí. Hluboko v oceánech, na místech, kam nedosáhne jediný sluneční paprsek, či u pramenů horkých tak, že by rozpustily olovo, byly objeveny celé ekosystémy. Oblast, kde lze hledat život, je tedy mnohem větší, než jsme si představovali.
Američtí vědci Richard Hoover a Elena Pikutaová objevili v kalifornském jezeře Mono nový druh organizmu (Tindallia californiensis), který vyznává extrémně nehostinné podmínky. Jeho domovinou je bahnité jezerní dno, ve kterém je až 20% salinita a vysoce zásadité prostředí (~10 pH). Mono Lake přesto není pustým ostrovem. Lze v něm najít mnoho druhů od mikroorganizmů, přes plankton až třeba po jeden druh žábronožky (Vesmír 79, 327, 2000/6).
Zkoumané druhy jsou vysoce citlivé na kyslík a jen pár molekul vzduchu by je dokázalo zahubit, proto je velmi náročné sesbírat vzorky z blátivého dna a uchovat je neporušené. Přesto R. Hoover a E. Pikutaová předpokládají, že se jim brzy podaří popsat i další dosud neznámé druhy. (NASA Science News, www.nasa.gov, October 2nd, 2003, science.nasa.gov/headlines/y2003/02oct_gold...)
Ke stažení
- článek v pdf souboru [343,09 kB]