Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Opravdu si začala příroda

 |  15. 12. 2004
 |  Vesmír 83, 670, 2004/12

Ve vztahu k výzkumu se vyskytují dva extrémní postoje: buď se člověk pyšní tím, v kterých ohledech přírodu překonal, anebo naopak straší, jaké nedozírné důsledky jeho (výzkumná) činnost může mít. Příroda ale není žádná chudinka, které by biotechnologové měli teprve ukázat, jak se co dělá. T. M. Vogel z univerzity Clauda Bernarda v Lyonu se spolupracovníky publikoval (Appl. Environ. Microbiology 70, 6342–6346, 2004) krátké sdělení o tom, že úder blesku do půdy vyvolá mezi jednotlivými druhy půdních bakterií obdobný přenos genetického materiálu, jakého dosahují biotechnologové, když pomocí elektrického výboje prorážejí buněčnou stěnu. Konkrétně šlo o přenos mezi kmenem DH10B bakterie Escherichia coli a kmenem C7R12 Pseudomonas.

Pokud tedy nezakážeme blesky, čeká nás asi temný osud (čímž ovšem nechci říci, že máme zapomenout na staré přísloví Dvakrát měř, jednou řež).

Ke stažení

RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Ivan Boháček

Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Boháček Ivan

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné