Aktuální číslo:

2019/6

Téma měsíce:

Výboj

Univerzita na ploše 2000 hektarů

 |  14. 10. 2004
 |  Vesmír 83, 545, 2004/10

Dovolil jsem si poslat vám několik postřehů z Texas A&M University, kterou jsem na čas vyměnil za starou dobrou Biologickou fakultu a Entomologický ústav v Českých Budějovicích.

První vjem je obrovskost té továrny na vzdělávání. Samotný kampus bez obytných zařízení zabírá víc než 2000 hektarů, studuje tu 45 000 studentů a majetek univerzity je ohodnocen na 4 miliardy dolarů (podle údajů z r. 2000 je 11. nejbohatší v USA). Ani s vědou na tom není špatně – každoročně asi 2500 zdejších vědeckých pracovníků a 3000 doktorandů (dobře placených) provádí výzkum za 400 milionů amerických dolarů. Údajně jde o jedinou instituci, kde se podařilo naklonovat tři zvířata: krávu, kozu a prase. Mají i nukleární reaktor. Na základě těchto úspěchů byl zahájen program Vision 2020, jehož cílem je zajistit univerzitě místo mezi 10 nejprestižnějšími vzdělávacími institucemi ve Státech. Mezi první desítkou už jsou v množství udělených doktorátů a v zásobenosti knihovny.

Je tu vidět, že kapitalizmus ve školství funguje. Studenti si svého vzdělání váží (zdaleka nejběžnější nápis na tričkách je TA&MU), neboť si ho platí. Samotné školné (tedy bez učebnic a dalších poplatků se školou spojených) představuje asi 60 % jejich veškerých životních výdajů v době studia. To je vyváženo tím, že 72 % z nich dosáhne nějakého stipendia nebo je sponzorováno. Každý absolvuje podstatně méně předmětů než u nás. Na druhou stranu přednášky třikrát do týdne, spousta aktuálních doprovodných materiálů pro samostudium a pravidelné diskuse, konzultace a testy zaručí, že se to našinec naučí pořádně.

Já pracuju na oddělení entomologie. To zabírá většinu pětipatrové megabudovy, má ve svých sbírkách 1,4 milionu hmyzích jedinců a v současnosti vychovává asi 40 doktorandů. Zabývám se taxonomií jihovýchodoasijskych kůrovců, dostal jsem grant NSF PEET (National Science Foundation – Partnership for Enhancing Expertise in Taxonomy), takže moje spolupráce s týmem z Papuy–Nové Guineje V. Novotného pro mne zůstává klíčová.

Má to tu samozřejmě i své mouchy. Vzdělávají se tu například stovky studentů v Corps of Cadets, tedy v podstatě vojáků, pro něž je jedním z hlavních cílů dosáhnout vysoké morale, proto stále chodí v cinkajících důstojnických uniformách a zdraví snad každého na potkání, včetně mne. Jedním z největších minusů je ovšem familiární označení místních studentů aggie. To pochází ze zemědělské historie univerzity (A&M = Agriculture and Mechanics, jsme v Texasu), takže pod hrdé označení hnojař teď spadám i já. Takzvané rednecks čili venkovskou buranskou societu Texasu, před kterou jsem byl varován, jsem zatím nepotkal. Naopak – College Station (75 000 obyvatel), město založené právě kvůli univerzitě, je na 9. místě v celonárodním žebříčku best places to live, a má 6. nejlepší komunální ekonomiku. Celá dvě procenta obrovského rozpočtu města putují na provoz městské knihovny – tohle že je ta země ignorantů? Vyřiďte vládě, že místní nemocnice je pátým nejdůležitějším daňovým poplatníkem, a přesto se tu nemocná chudina po ulicích neválí. Zkrátka – líbí se mi tu. A upřímně tímto děkuju všem, kteří mi pomohli se sem dostat.

Ke stažení

O autorovi

Jiří Hulcr

Bc. Jiří Hulcr (*1978) studuje Biologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zabývá se ekologií kůrovcovitých. (e-mail: jiri.hulcr@bf.jcu.cz)

Doporučujeme

Když se rodí nová země: příběh ostrova Surtsey

Když se rodí nová země: příběh ostrova Surtsey

Petr Brož  |  14. 6. 2019
Když jednoho listopadového rána 1963 spatřila posádka rybářské lodě nedaleko Islandu stoupat nad horizontem černý kouř, domnívala se, že má co...
Jak vosy dobývají svět

Jak vosy dobývají svět uzamčeno

Pavel Pipek  |  3. 6. 2019
Vosy jsou pro lidi jedním z nejnenáviděnějších organismů. Zatímco v původním areálu výskytu je jejich špatná pověst nezasloužená, protože v něm...
Hledá se blesk

Hledá se blesk uzamčeno

V chápání elektrických jevů jsme za uplynulých 250 let udělali obrovský pokrok. Úplnému porozumění ale stále vzdoruje záhadné chování obyčejných...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné