Aktuální číslo:

2023/2

Téma měsíce:

Propojený svět

Univerzita na ploše 2000 hektarů

 |  14. 10. 2004
 |  Vesmír 83, 545, 2004/10

Dovolil jsem si poslat vám několik postřehů z Texas A&M University, kterou jsem na čas vyměnil za starou dobrou Biologickou fakultu a Entomologický ústav v Českých Budějovicích.

První vjem je obrovskost té továrny na vzdělávání. Samotný kampus bez obytných zařízení zabírá víc než 2000 hektarů, studuje tu 45 000 studentů a majetek univerzity je ohodnocen na 4 miliardy dolarů (podle údajů z r. 2000 je 11. nejbohatší v USA). Ani s vědou na tom není špatně – každoročně asi 2500 zdejších vědeckých pracovníků a 3000 doktorandů (dobře placených) provádí výzkum za 400 milionů amerických dolarů. Údajně jde o jedinou instituci, kde se podařilo naklonovat tři zvířata: krávu, kozu a prase. Mají i nukleární reaktor. Na základě těchto úspěchů byl zahájen program Vision 2020, jehož cílem je zajistit univerzitě místo mezi 10 nejprestižnějšími vzdělávacími institucemi ve Státech. Mezi první desítkou už jsou v množství udělených doktorátů a v zásobenosti knihovny.

Je tu vidět, že kapitalizmus ve školství funguje. Studenti si svého vzdělání váží (zdaleka nejběžnější nápis na tričkách je TA&MU), neboť si ho platí. Samotné školné (tedy bez učebnic a dalších poplatků se školou spojených) představuje asi 60 % jejich veškerých životních výdajů v době studia. To je vyváženo tím, že 72 % z nich dosáhne nějakého stipendia nebo je sponzorováno. Každý absolvuje podstatně méně předmětů než u nás. Na druhou stranu přednášky třikrát do týdne, spousta aktuálních doprovodných materiálů pro samostudium a pravidelné diskuse, konzultace a testy zaručí, že se to našinec naučí pořádně.

Já pracuju na oddělení entomologie. To zabírá většinu pětipatrové megabudovy, má ve svých sbírkách 1,4 milionu hmyzích jedinců a v současnosti vychovává asi 40 doktorandů. Zabývám se taxonomií jihovýchodoasijskych kůrovců, dostal jsem grant NSF PEET (National Science Foundation – Partnership for Enhancing Expertise in Taxonomy), takže moje spolupráce s týmem z Papuy–Nové Guineje V. Novotného pro mne zůstává klíčová.

Má to tu samozřejmě i své mouchy. Vzdělávají se tu například stovky studentů v Corps of Cadets, tedy v podstatě vojáků, pro něž je jedním z hlavních cílů dosáhnout vysoké morale, proto stále chodí v cinkajících důstojnických uniformách a zdraví snad každého na potkání, včetně mne. Jedním z největších minusů je ovšem familiární označení místních studentů aggie. To pochází ze zemědělské historie univerzity (A&M = Agriculture and Mechanics, jsme v Texasu), takže pod hrdé označení hnojař teď spadám i já. Takzvané rednecks čili venkovskou buranskou societu Texasu, před kterou jsem byl varován, jsem zatím nepotkal. Naopak – College Station (75 000 obyvatel), město založené právě kvůli univerzitě, je na 9. místě v celonárodním žebříčku best places to live, a má 6. nejlepší komunální ekonomiku. Celá dvě procenta obrovského rozpočtu města putují na provoz městské knihovny – tohle že je ta země ignorantů? Vyřiďte vládě, že místní nemocnice je pátým nejdůležitějším daňovým poplatníkem, a přesto se tu nemocná chudina po ulicích neválí. Zkrátka – líbí se mi tu. A upřímně tímto děkuju všem, kteří mi pomohli se sem dostat.

Ke stažení

O autorovi

Jiří Hulcr

Bc. Jiří Hulcr (*1978) studuje Biologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zabývá se ekologií kůrovcovitých. (e-mail: jiri.hulcr@bf.jcu.cz)

Doporučujeme

S rozumem v koncích?

S rozumem v koncích?

Přemysl Mácha, Michal Pavlásek  |  6. 2. 2023
Podle amerického sociobiologa Edwarda O. Wilsona „skutečný problém lidstva tkví v tom, že máme paleolitické emoce, středověké instituce a božské...
Nepůvodní rostliny a dědictví evropského kolonialismu

Nepůvodní rostliny a dědictví evropského kolonialismu

Petr Pyšek, Jan Pergl  |  6. 2. 2023
Kolonialismus je nejčastěji spojován s dobýváním nových území, drancováním přírodních zdrojů či zavlékáním nemocí. Patří k němu ale také masové...
Rébusy z pravěku

Rébusy z pravěku uzamčeno

Martin Oliva  |  6. 2. 2023
Byl čtvrtek 16. července 1987, když se pod radlicí těžkého buldozeru v čerstvé ornici objevil shluk kostí. Stalo se na místě, které je jen několik...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné