Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Chytrá společnost ještě jednou

(ad Vesmír 82, 190, 2003/4 a 82, 366, 2003/7)
 |  8. 9. 2003
 |  Vesmír 82, 485, 2003/9

Článek V. Cílka Chytrá společnost, aneb ve mně vyvolal velmi smíšené pocity. Chtěl jsem to pustit z hlavy, ale reakce Jana Vymětala, otištěná v červencovém čísle, mne přiměla, abych se k tomuto článku ještě vrátil. Vytvářet nové termíny tam, kde ty dosavadní nevyjadřují dobře autorovy myšlenky, je chvályhodná aktivita, i když často naráží na odpor (a možná právě proto). Měl bych tedy teoreticky Václavu Cílkovi fandit. Jenže sebechytřejší výrazivo není nic platné, když vyjadřuje hloupou myšlenku. Glorifikace takzvané knowledge society je podle mého hlubokého přesvědčení opravdu dosti hloupá a je tím škodlivější, čím víc lidí dokáže omámit. Každý, kdo má jen trochu oči otevřené, musí vidět, že problémy planetární společnosti jsou v něčem úplně jiném než v tom, že se stresovaní američtí a japonští studenti nechtějí učit. Zdá se, že Václav Cílek s vábením knowledgizmu statečně bojuje, ale obávám se, že marně. Václava Cílka si velice vážím a obdivuji jeho erudici. Nesčetněkrát jsem byl osloven hloubkou jeho pohledu. Nechápu, jak se mohlo stát, že i on podlehl povrchnímu thymolinovému optimizmu made in USA.

František Slanina


Pozn. red.: Do diskuse se nevměšuji, pouze si dovoluji upozornit, co pan F. Slanina přehlédl. V. Cílek není původcem zmíněných názorů, ale pouze zprostředkovatelem. Autor původního článku Peter Drucker je v textu zmíněn několikrát, a navíc je citován v literatuře. V. Cílek prostě předkládá Druckerovy názory čtenářům, a teprve v posledním odstavci (kurzivou) sděluje, v čem má podle jeho názoru Druckerův přístup slabinu.

Pavla Loucká

Ke stažení

O autorovi

František Slanina

RNDr. František Slanina, CSc., (*1962) vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Ve Fyzikálním ústavu AV ČR v Praze se zabývá počítačovým modelováním komplexních jevů. Pro Vesmír napsal články o spinových sklech, o samoorganizovaném kritičnu, o zákeřných dopravních zácpách, o Paretově zákonu rozdělení bohatství a další.

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...