Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

O čem psal Vesmír před lety

5. 6. 2003
 |  Vesmír 82, 306, 2003/6

Rakovina, X-paprsky a stárnutí.

Je známo, že X-paprsky působí v mnoha případech příznivě v boji proti rakovině. Dr. Isaacs z Michiganské univerzity studoval tento vliv na 23 pacientech. Zjistil že paprsky nehubí rakovinu přímo, nýbrž působí, že buňky, které jsou rakovinou postiženy, při osvětlování žijí daleko rychleji a odumírají „senilitou“ dříve, než by odumřely jinak. Toto předčasné stránutí týká se jen zmíněných buněk, nikoliv pacienta samého.

Vesmír, prosinec 1932, s. 89

Rakovina a dědičnost

byla postavena v posledních letech do nového světla na podkladě studií na lidech a zvířatech. Podařilo se přenášeti zhoubné nádory z generace na generaci a pozorovati jejich vývoj. Kdežto u člověka nemáme spolehlivých zpráv o příčinách smrti často již ani u dědů, podařilo se u krys pozorovat 25 generací trpících zhoubnými nádory. Nejvíce jimi trpí tehdy, když se mezi sebou páří zvířata téhož vrhu. Pak jsou nádory jisté v 99 %, a to obvykle na stejných místech jako u rodičů. Musí k tomu býti určité podmínky dědičnosti, a to jak ke vzniku zhoubných nádorů na podkladě dlouhodobého dráždění, tak i ke vzniku nádorů přenosem. Také vnější podmínky všude jsou důležité. Když bylo krysí mládě vyživováno zdravou krysou, onemocnělo méně často, než když bylo dáno k výživě matce, která je vrhla a jež měla zhoubný nádor.

Vesmír, září 1942, s. 19

Léčení rakoviny dietou bez bílkovin.

Brueming, jeden z německých badatelů, se pokusil na větším materiálu léčiti rakovinnou dietou, která neobshauje cukry, kromě toho dává podle stavu insulin, aby ještě snížil hladinu krevního cukru. Pozoroval, že ustupují bolesti, klesají zvýšené teploty a nádory přestávají růsti, někdy měl dojem, že se i menší. Ovšem nedá se tato léčba prováděti neustále, nýbrž jen jako pomocná léčba, podporující účinek léčby ozařováním paprsky nebo jako příprava k operacím, či konečně tam, kde beznadějně nemocnému se má aspoň na čas uleviti.

Vesmír, prosinec 1943, s. 81

Ke stažení

RUBRIKA: Aktuality

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné