Aktuální číslo:

2019/2

Téma měsíce:

Barvy

Jak předcházet omylům v lékařské praxi?

 |  5. 6. 2003
 |  Vesmír 82, 310, 2003/6

V únoru 2003 transplantovali na Lékařské fakultě Dukeovy univerzity v Severní Karolíně srdce a plíce sedmnáctileté dívce. Operace se podařila, ale pacientka zemřela. Plíce a srdce, které dostala, byly od dárce s krevní skupinou A, kdežto pacientka měla krevní skupinu 0. Ve výjimečných situacích je sice transplantace mezi lidmi s neslučitelnými krevními skupinami možná, ale děje se to záměrně a vše se musí dobře připravit. K tragické příhodě v Severní Karolíně však došlo omylem.

Dívka byla dcerou mexického šoféra. Trpěla vzácnou vrozenou kardiomyopatií, kde jen transplantace může zachránit život. Do USA se její rodina dostala před třemi lety a začala získávat peníze na operaci žebráním na ulici. Operace je neobyčejně náročná a v celých USA se provádí sotva třicetkrát za rok. Peníze na operaci nakonec získala nadace, která byla k tomu účelu založena.

Transplantace srdce a plic vyžaduje spuštění složitého procesu, při němž je nezbytná bezvadná spolupráce desítek lidí a mnoha institucí, počínajíc v tomto případě Bankou orgánů státu New England. Ta okamžitě, když se přišlo na omyl, poskytla další srdce a plíce, ale druhá operace už jí nezachránila život. Přesto vedoucí týmu chirurgů prohlásil jasně: „Jsem to jednoznačně já, kdo je odpovědný za omyl.“

Medicína dnes dokáže zázraky. Umíme to i u nás. Nedávno v Institutu experimentální medicíny v Krči zachránili život staršímu muži transplantací umělého srdce, aby se dočkal transplantace srdce od lidského dárce. K omylu však došlo i u nás, když např. v Hradci Králové vyoperovali ledvinu na té nepravé straně těla.

Umění a schopnosti lékaře nestačí. Je třeba zajistit takovou organizaci práce, aby k omylům nemohlo docházet (přesněji aby se jejich pravděpodobnost snížila na naprosté minimum, kde možné dobrodiní daleko převáží zbývající možnost rizika). V Americe volají po legislativní regulaci takové kontroly. Nejsem si jist, že je to nejlepší cesta. Alibistické právní procedury by mohly vést k tomu, že před jejich zdárným dokončením pacienti umřou. (New Engl. J. Med. 348, 1083–1084, 2003)

Ke stažení

O autorovi

Oldřich Vinař

Doc. MUDr. Oldřich Vinař, DrSc., (*1925) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Vedl psychofarmakologické oddělení Výzkumného ústavu psychiatrického, později se zabýval klinickou psychofarmakologií ve společné laboratoři AV ČR a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Nyní pracuje ve své samostatné psychiatrické ambulanci v Praze 8.

Doporučujeme

Lov kýchajících demokratů

Lov kýchajících demokratů uzamčeno

Tomáš Grim  |  4. 2. 2019
Spatřit loveckou akci volně žijících predátorů je svátek. A být jejím svědkem od úplného začátku po úplný konec, z bezprostřední blízkosti, s...
(Ne)barevné vidění hlubokomořských ryb

(Ne)barevné vidění hlubokomořských ryb uzamčeno

Zuzana Musilová  |  4. 2. 2019
Je velmi obtížné vžít se do světa hlubokomořské ryby. Žijete ve zdánlivě nekonečném trojrozměrném oceánu, kam neproniká téměř žádné světlo a kde...
Optická pinzeta a světelný záblesk

Optická pinzeta a světelný záblesk

Hana Turčičová  |  4. 2. 2019
Nobelova cena za optickou pinzetu a za triky, jak zvýšit výkon a nezničit aktivní prostředí laseru.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné