Virologové si zahrávají s osudem?
| 5. 7. 2002 | Vesmír 81, 365, 2002/7
V březnu se v Praze konala Mezinárodní konference o výzkumu protivirových léků, na níž byly sděleny výsledky studií zabývajících se léky proti černým neštovicím (variole). Jde o nejsmrtelnější virovou infekci, která může ohrozit lidstvo, a navíc v poslední době vzrostla obava z bioterorizmu. Američtí vědci z Fort Detrick (US Army Medical Research Institute) zkoušeli lék proti černým neštovicím na šimpanzích a mimo jiné zkoumali i nový způsob podávání, při němž je protivirové léčivo navázáno na polymer. Má to tu výhodu, že se nemusí vpichovat injekční stříkačkou do žíly, ale polyká se ústy. Jak krev cirkuluje, nakažené buňky si z ní lék vybírají. Zatím mají vědci jen data z pokusů na zvířatech nebo ve zkumavkách.
Velká skupina virologů (
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [260,4 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Virologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...