Jste průměrný Evropan?
5. 7. 2002 | Vesmír 81, 369, 2002/7
- Pravdivé, či nepravdivé?
Uvádíme 13 tvrzení i s vyhodnocením odpovědí (v %). Máte příležitost otestovat své znalosti a porovnat svůj výkon s evropským průměrem. Upozorňujeme, že odpovědi na první čtyři tvrzení jsou považovány za nejsložitější a na poslední čtyři za nejjednodušší.
- II. Dešifrování lékařské zprávy
Lékaři sdělí novomanželům, že vinou jejich genetických dispozic existuje 25% možnost, že budou mít dítě postižené dědičnou chorobou. Znamená to:
- Když budou mít pouze tři děti, nebude postižené žádné z nich.
- Když bude jejich první dítě postižené, další tři budou zdravé.
- Všechny jejich děti jsou vystaveny stejnému riziku onemocnění.
- Když jejich první tři děti nebudou nemocné, čtvrté bude.
- Nevím.
- III. Představení vědeckých metod
Vědec chce vědět, zda je nějaký lék efektivní v boji s nemocí, pro kterou neexistuje prevence, diagnóza ani léčba. Jaká je podle vás nejúčinnější vědecká metoda testující efektivnost léku?
- Podat lék 1000 lidem sužovaným nemocí, aby vědci zjistili, do jaké míry se jejich stav zlepší.
- Podat lék 500 lidem sužovaným nemocí a zeptat se dalších 500 neléčených lidí, aby se zjistilo, která ze dvou skupin obsahuje větší množství lidí prokazujících známky zlepšení.
- Podat lék polovině lidí a ostatních 500 léčit placebem, které je neškodné, ale vypadá identicky, a pozorovat, která ze dvou skupin obsahuje víc lidí vykazujících známky zlepšení.
- Nevím.
Správné odpovědi najdete: Vesmír 81, 416, 2002/7.
Poznámky
Přeložila Zora Šimečková, podle RTD info Special Edition, březen 2002, s. 16Ke stažení
Článek ve formátu PDF [133 kB]
Doporučujeme
Rostliny vyprávějí o lidech
Ondřej Vrtiška | 31. 3. 2025
V Súdánu už dva roky zuří krvavá občanská válka. Statisíce lidí zahynuly, miliony jich musely opustit domov. Etnobotanička a archeobotanička Ikram...
O prázdnech v nás 

Jan Černý | 31. 3. 2025
Naše tělo je plné dutin, trubic a kanálků. Malých i velkých. Některé jsou zaplněné, jiné prázdné, další jak kdy. V některých proudí tekutina, v...
Nejúspěšnější gen v evoluci
Eduard Kejnovský | 31. 3. 2025
Dávno před vznikem moderních forem života sváděly boj o přežití jednodušší protoorganismy, z počátku nejspíše „nahé“ replikující se molekuly...