Přečten genom další bakterie
| 5. 6. 2002 | Vesmír 81, 306, 2002/6
Streptomyces coelicolor (na snímcích) je půdní bakterie produkující většinu přírodních antibiotik, které člověk využívá v humánní i veterinární medicíně. Letos v květnu oznámili biologové (Nature 417, 141, 2002), že dokončili práci na jejím genomu. Na jediném lineárním chromozomu zjistili téměř 8000 genů, což je zatím největší počet zaznamenaný u bakterie. Je to dáno hlavně neobvyklým množstvím regulačních genů, zejména těch, které se zapojují do odpovědi buňky na vnější stimuly. Důležitá je také přítomnost zmnožených genových sad. Každá sada představují „tkáňově specifickou“ izoformu, jež se zapojuje do odlišné fáze vývoje bakteriální kolonie – situace typická zejména pro mnohobuněčná eukaryonta, ale unikátní u bakterií.
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [436,87 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Genetika
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Pavel Hošek
Mgr. Pavel Hošek (*1968) vystudoval parazitologii a entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Spolupracuje na projektu expedice LEMURIA, který mimo jiné vyústil do mnoha cest na Madagaskar. Zajímá se o vše, co s Madagaskarem souvisí. Z malgaštiny a dalších jazyků přeložil tradiční merinskou poezii (Dotek prolétajícího motýla, 2003) a madagaskarské mýty, legendy a pohádky (Rohatý král, 2003). Napsal také Dějiny Madagaskaru (2011).
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...