Svišťové, skřivani a Hromnice v Americe
| 4. 4. 2002V evropských zemích s katolickou tradicí se 2. února slaví svátek Uvedení Páně do chrámu, lidově Hromnice. Připomíná se, že Maria a Josef přinesli malého Ježíše do chrámu, aby za něj obětovali dar, a stařec Simeon jej nazval „světlem k osvícení národů“. Proto se druhého února světí svíce – hromničky. Ty se potom v lidovém pojetí používaly v nebezpečí, zejména při hromobití.
V USA se 2. únor nazývá Groundhog day (Sviští den). Svišť lesní (Marmota monax), angl. groundhog či lidově woodchuck, žije v amerických nížinách na lukách nebo v porostech podél cest. Pranostika jej povýšila na ukazatele délky a intenzity zimy. Jestliže je 2. února slunečno, svišť probuzený ze zimního spánku vyleze z nory, zapanáčkuje, lekne se vlastního stínu a zase zaleze. Výklad zní, že zima bude krutá a dlouhá. Pokud je ale 2. února zataženo, svišť zůstane venku – zima bude mírná a krátká.
Co se týče skřivanů a jejich vrznutí či zmrznutí na Hromnice, je situace v USA podobná tomu, co výstižně vyjadřuje naše pranostika. Žije tam jen jediný druh skřivana, a to skřivan ouškatý (Eremophila alpestris), který hnízdí už koncem zimy nebo brzy zjara. Hnízdo si staví na zemi, často ještě dřív, než sleze sníh.
Jakkoli i v USA působí katolické řády, lidové zvyky spojené s evropskou katolickou tradicí zde neznají. Jak mě ujistili zdejší jezuité, o rozsvěcení hromničních svíček za bouřky v USA nikdo nikdy neslyšel.
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [193,15 kB]