Když se tělo brání proti sobě
| 1. 3. 2002 | Vesmír 81, 176, 2002/3
V posledních desetiletích se stále více zájmu věnuje autoimunitním onemocněním, tedy stavům, kdy si tělo vytváří imunitní mechanizmy, které napadají jeho vlastní tkáně. (Paradoxně tedy organizmus ohrožuje něco, co bylo původně určeno k jeho obraně.) Štítnou žlázu poškozenou autoimunitou mají u nás asi 4 % starších žen. Již dlouho se předpokládá, že příčinou poškození žlázy je nějaký virus, který způsobí, že se tělo k štítné žláze přestane hlásit a začne si proti ní tvořit protilátky. V poslední době se výzkum v této oblasti rozvíjí dále a faktorům z prostředí, včetně bakterií a virů, se věnuje zvýšená pozornost. (Nature medicine 7, 279, 2001)
Ke stažení
Článek ve formátu PDF [153,76 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Imunologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.