Aktuální číslo:

2018/12

Téma měsíce:

Jednotky SI

ŠTĚPÁN SVAČINA: Obezita a psychofarmaka

136 stran, Triton, Praha 2002, cena 129 Kč, ISBN 80-7254-253-2
 |  5. 12. 2002
 |  Vesmír 81, 674, 2002/12

Kniha je určena především lékařům a psychiatrům pečujícím o obézní nemocné. Obezita je (autor cituje P. Björntopa) nemocí duše i těla. Knížka však bude k užitku i vzdělaným lidem, kteří trpí obezitou, a dokonce i těm, kdo jsou léčeni pro duševní nemoc. Ukazuje se v ní totiž, že některé léky na duševní nemoci vedou k přibývání na váze. Ostatně každý ví, že mnozí lidé (hlavně ženy) při trápení nebo žalu spotřebují nadměrné množství jídla, cituje se tu německý výraz „Kummerspeck“ – tloušťka z žalu. Autor nepředkládá pouze výčet „léků pro duši“, podává i návod jak se jejich vedlejším účinkům, které vedou k obezitě, bránit či jak při požívání těchto léků upravit svou životosprávu. Kniha vychází z instrukcí pro lékaře v USA, ale totéž by se měl od svého lékaře dovědět pacient u nás. Vzdělaný laik však může poučení v Svačinově knize najít i sám. A pak ovšem to hlavní: Pacienti s obezitou lékaře neustále žádají o „prášky proti hladu“. Autor nejen nabízí jejich přehled, ale také popisuje jejich vedlejší účinky i rizika. Pro léky tohoto typu je příznačné, že jsou vždy na trhu jen pár let, a pak se musí pro svou rizikovost stáhnout. V knize nechybí ani psychoterapie – pro ty nemocné (neboť obezita je nemoc!) i pro lékaře, kteří mají k řešení vůli a najdou na ně čas.

Citát

Josef P. Ondok: Přírodní vědy a teologie, CDK, Brno 2001, s. 161

Úlohu inspirace teologie výsledky a metodami přírodních věd nelze ani podceňovat, ani přeceňovat. Podceňovat znamená nechtít přihlížet k výsledkům věd a pokládat je za potenciálního nepřítele náboženství a teologie, tak jak tomu někdy bývá u teologických fundamentalistů a vědeckých kreacionistů. Avšak stejné (nebo dokonce větší) nebezpečí představuje druhá alternativa: přeceňování významu výsledků přírodních věd pro teologii. Přírodovědecké poznání může – v důsledku mentality současného člověka – imponovat víc nežli poznání filozofické a teologické. U teologa by to mohlo vést k nekritickému přijímání výsledků empirických věd nebo k jejich nekorektní aplikaci na teologické problémy. Takovéto nebezpečí je aktuální právě tenkrát, když se tyto výsledky jeví jako potvrzení dosavadních teologických interpretací. Kritický duch musí zůstat základním požadavkem teologické práce.

Ke stažení

RUBRIKA: Nad knihou

O autorovi

Vratislav Schreiber

Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.

Doporučujeme

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Jaroslav Petr  |  13. 12. 2018
V čem udělali čínští soudruzi chybu? Čínský experiment odstartoval genetické vylepšování lidstva bezpříkladně zpackaným způsobem.
Tanec mezi pravděpodobnostmi

Tanec mezi pravděpodobnostmi

Ondřej Vrtiška  |  3. 12. 2018
Forenzní genetička Halina Šimková donedávna v Kriminalistickém ústavu Praha analyzovala DNA a pomáhala odhalovat vrahy, násilníky a zloděje. To ji...
Sedm základních kamenů

Sedm základních kamenů

Ivan Boháček  |  3. 12. 2018
Začalo to metrem. Ve dnech, kdy jde toto číslo Vesmíru do tiskárny, probíhá ve Versailles 26. konference pro váhy a míry (CGPM, Conférence...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné