TSN 2001
V roce 1959 vyšel ve Státním nakladatelství technické literatury Malý technický slovník naučný. Jeho autoři – B. Dobrovolný, K. Andrlík a A. A. Hoch – poskytli nejširší veřejnosti 8000 hesel a 2000 obrázků ze všech oborů tehdejší techniky. V letech 1962–1964 vydalo SNTL pětidílný Technický naučný slovník, který již obsahoval 35 000 hesel a podílelo se na něm 180 autorů. Byl brzy rozebrán, a tak v letech 1981–1983 vyšlo druhé, revidované vydání. Byla vypuštěna hesla týkající se ekonomiky a byly zařazeny nově vzniklé obory. Po dvaceti letech Encyklopedický dům, s. r. o. – nakladatelství založené po roce 1989 několika pracovníky bývalého Encyklopedického ústavu ČSAV – se v rámci svého programu oborových encyklopedií pustil do osmisvazkového projektu, který má postihnout celou současnou techniku a technologie. První svazek vyšel před dvěma měsíci, osmý svazek má vyjít roku 2004. Technický slovník naučný má obsahovat 42 000 hesel, 3000 ilustrací a má mít celkový rozsah 3600 stran. Autorský kolektiv čítá téměř 200 odborníků a lze očekávat, že zkušená redakce Encyklopedického domu odvede dobrou práci.
Vzhledem k tomu, jak rychle se v posledních desetiletích měnila technika, ocení nynější slovník uživatelé všech věkových a vzdělanostních skupin.
Malá poznámka na konec: Při prohlížení všech těchto slovníků jsem si uvědomil určitý posun zvyklostí: Zatímco u dřívějších encyklopedií (a ještě u Malého technického slovníku naučného) bývalo uvedeno, kdo je autorem jednotlivých hesel, zvyk znát se k autorství se poznenáhlu vytratil. To, že v recenzovaném slovníku najdeme pouze seznam autorů a konzultantů, nebude patrně spočívat jen v množství autorů, popř. v místních zvyklostech. Postihlo to i takovou encyklopedii, jakou je Britannica. Zda tím důvodem je stydlivost autorů podepsat svým jménem v zásadě již obecná vysvětlení většiny hesel, zda je to určité pohodlí redakcí, anebo zda u některých hesel je vůbec obtížné individuální autorství určit, se neodvažuji dohadovat.
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [402,36 kB]