Ad Další typ fotosyntetizujících bakterií?
(Z. Šesták, Vesmír 80, 66, 2001/2)
| 5. 3. 2001
| Vesmír 80, 126, 2001/3
Aniž bych snižovala význam objevu nového fotosyntetického barviva proteorodopsinu, dovoluji si upozornit, že gama-proteobakterie, v nichž bylo toto barvivo nalezeno, nepatří mezi archea (postaru archebakterie), ale mezi „pravé“ bakterie, jak ostatně naznačuje již jejich název. Mezi gama-proteobakterie patří například enterobakterie (včetně klasického modelového organizmu Escherichia coli), pseudomonády, vibria a purpurové sirné bakterie. Přehnané je tudíž i tvrzení, že „není jasné, jaký je základní mechanizmus gama-proteobakterií“ – autoři původního článku zřejmě měli na mysli pouze bakterie podskupiny SAR86, nikoli gama-proteobakterie jako celek.
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [397,39 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Bakteriologie
RUBRIKA: Dopisy čtenářů
O autorovi
Fatima Cvrčková
Doc. RNDr. Fatima Cvrčková, Dr. rer. nat., Dr., (*1966) vystudovala molekulární biologii a genetiku na Přírodovědecké fakultě UK, kde získala první experimentální zkušenosti v laboratoři Vladimíra Vondrejse, a genetiku na univerzitě ve Vídni. V současnosti se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy zabývá buněčnou a molekulární biologií rostlin.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...