Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Kam odtáhnout vikinga?

 |  5. 6. 2000
 |  Vesmír 79, 355, 2000/6

V Pravidlech českého pravopisu najdeme slovo viking s malým písmenem a plurál Vikingové s velkým, přičemž prvním je míněn nájezdný dobyvatel, druhým Normani. Nejde však o libovolného nájezdného dobyvatele, musel navíc žít v 8.-11. století a pocházet ze Skandinávie či Dánska, jak prozrazují slovníky. A když si nalistujeme heslo Normani, dozvíme se, že jde ...o germánské obyvatele Skandinávie a Dánska v 8.-11. století.

Nepomůže nám ani etymologie slova - vzniklo totiž buď z víg - boj, nebo z vík - záliv (a zas jsme tam, kde jsme byli). Co nám poradí české encyklopedie? Dvakrát se dozvíme, že vikingové jsou Normani, a třikrát, že Vikingové jsou Normani. Podle jedné z příruček jsou Vikingové Normani a zároveň Normani jsou vikingové.

V průběhu let se nejeden jazykovědec přimlouval za to, aby se „všichni vikingové“ psali s malým písmenem, protože toto slovo nikdy nebylo pojmenováním kmene či národa, ale jen obecným názvem učitého typu Germánů plavících se na lodích. Je to dobrý návrh, jenže šťoural si hned vzpomene na Němce („němé“ lidi), tedy další Germány, kteří si své jméno určitě nevymysleli sami („němí“ byli pro sousedy mluvící jiným jazykem).

Zdá se, že nejjednodušší je nějak se vikingům v psané podobě vyhnout. Tak jako ten policista, který nevěděl, jak se píše kino, a proto nalezenou mrtvolu odtáhl před hospodu. Kam ale odtáhneme vikinga? (Naše řeč 83, 52, 2000/1)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Pavla Loucká

Mgr. Pavla Loucká (*1950) vystudovala obor čeština-jugoslavistika na Filozofické fakultě UK v Praze. V redakci Vesmíru se zabývá jazykovou úpravou textů a popularizací češtiny. Deset let (1996–2006) psala pro Vesmír jazykové koutky. Je autorkou dvou knih o češtině: „Zahrada ochočených slov“ (Dokořán 2007) a „Dech, duch a duše češtiny“ (Albatros 2008).

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...