Ad Mozaika Virus neštovic na smetišti
(Vesmír 79, 533, 2000/9)
| 5. 11. 2000
| Vesmír 79, 604, 2000/11
Novinové zprávy o onemocnění 8 dětí ve Vladivostoku byly nepřesné, proto bych rád připomenul:
- Vakcína proti pravým neštovicím se nepřipravuje z viru pravých neštovic (varioly), ale z viru vakcinie. Virus vakcinie sice patří do stejného rodu jako virus pravých neštovic, avšak na rozdíl od něj je pro zdravého člověka relativně neškodný.
- Očkování proti variole, při kterém se využívá příbuzný virus, zavedl v druhé polovině 18. století E. Jenner, který použil k vakcinaci virus kravských neštovic. Avšak přibližně o sto let později byl virus kravských neštovic nahrazen (dodnes stále poněkud tajemným způsobem) právě virem vakcinie. Po celosvětovém vymýcení viru pravých neštovic (1977) byly vakcinační programy postupně zastaveny. 1)
- WHO doporučila, aby zásoby vakcíny proti pravým neštovicím zůstaly zachovány ze dvou důvodů. Zaprvé proto, že je zapotřebí očkovat personál, který se v laboratořích může setkat s virem vakcinie a dalšími příbuznými viry. Ty se používají např. jako experimentální vakcíny proti některým infekčním nebo nádorovým onemocněním. Zadruhé proto, že by vakcína byla zapotřebí v případě (i když velice málo pravděpodobném) úmyslného rozšíření varioly.
Takže správný titulek měl znít Očkovací látka proti neštovicím na smetišti (což je z epidemiologického hlediska naštěstí podstatný rozdíl).
Poznámky
1) Pozn. red.: Podrobněji viz L. Machala, J. Havlík: 200 let očkování proti pravým neštovicím, Vesmír 75, 633, 1996/11, popř. ještě Vesmír 66, 545, 1987/10.
Ke stažení
Článek ve formátu PDF [247,41 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Nemoci člověka
RUBRIKA: Dopisy čtenářů
Doporučujeme
Rostliny vyprávějí o lidech
Ondřej Vrtiška | 31. 3. 2025
V Súdánu už dva roky zuří krvavá občanská válka. Statisíce lidí zahynuly, miliony jich musely opustit domov. Etnobotanička a archeobotanička Ikram...
O prázdnech v nás 

Jan Černý | 31. 3. 2025
Naše tělo je plné dutin, trubic a kanálků. Malých i velkých. Některé jsou zaplněné, jiné prázdné, další jak kdy. V některých proudí tekutina, v...
Nejúspěšnější gen v evoluci
Eduard Kejnovský | 31. 3. 2025
Dávno před vznikem moderních forem života sváděly boj o přežití jednodušší protoorganismy, z počátku nejspíše „nahé“ replikující se molekuly...