Vzácný exemplář v kuchyni
| 5. 5. 1998Do dnešních dnů bylo na světě chyceno necelých 200 exemplářů jediné žijící lalokoploutvé ryby Latimeria chalumnae. Přesné číslo pro léta 1938–1990 udává 172 vylovených jedinců. Vzhledem k svému postavení „živoucí fosilie“ je o každou ulovenou rybu velký zájem mezi vědci. Obtížnost nálezů je dána způsobem života latimerie, která přebývá ve značných hloubkách Indického oceánu a do povrchovějších vrstev se dostává jen výjimečně.
V nedávné době chytili latimerii rybáři z madagaskarské vesničky Soalara. Jose Mampionona a Sébastien Sebany rybaří pravidelně a úlovky odvážejí ve svých pirogách do nedalekého města Toliara. Mezi stálými odběrateli jejich úlovků je i hotel Plazza, jeden z největších ve městě (mimochodem, jeho majitelka paní Rivert je původem z Moravy a dodnes hovoří nádhernou češtinou s kouzelným francouzským přízvukem). Tak jak bývá zvykem, i tentokrát putovaly ryby do mrazáků hotelové kuchyně a jen náhoda tomu chtěla, že si úlovků všiml i jeden z hostů, který mezi nimi dokázal rozpoznat pozoruhodnou latimerii.
Netrvalo dlouho a do hotelu se začali sjíždět vědci z celého světa. Dostavili se ichtyologové ze Spojených států i zástupci Cousteauova týmu z Francie. Latimerie putovala do sbírek místního oceánografického muzea a návštěvníci hotelu byli ochuzeni o rybí speciality madamme Rivert. Naštěstí, neboť by zřejmě nedokázali docenit vzácnost připraveného pokrmu.
Chycený exemplář byla samice o váze necelých 90 kg. Rybáři ji vylovili z hloubky pouhých 50 metrů. Důvod, proč se ryba vynořila až tak blízko k hladině, byl jednoduchý. V jejích útrobách se skrývalo 16 mláďat, která jsou citlivá na nedostatek kyslíku. Březí samice proto plavou k hladině, do vod bohatších na kyslík.
V posledních několika letech je to již druhý úlovek latimerie na jihozápadě Madagaskaru. Roku 1995 se rybářům z kmene Vezo podařilo chytit samce (na snímku). Vážil pouhých 35 kg, měřil 134 cm a prodléval v hloubce 190 m.
(Z materiálů Expedice LEMURIA, pořádané časopisem Vesmír a magazínem Koktejl.)