175 let Společnosti Národního muzea
| 5. 4. 1998Zakladatelé této organizace, původně nazývané Společnost vlasteneckého muzea v Čechách, se zhruba před sedmi generacemi (23. 12. 1822) rozhodli vybudovat muzeum, které by rozvíjelo poznání přírodního bohatství, flory, fauny a obyvatel Království českého v minulosti a současnosti, jakož i historii, kulturu a umění. Předsedou společnosti byl kdysi hrabě Kašpar Šternberk a jednatelem František Palacký.
Prostředky i sbírky byly získávány postupně. Výsledkem je dnešní Národní muzeum s unikátními sbírkami a s týmy odborníků specializovaných vědních oborů. Budova s kopulemi, sochami a fontánou, postavená v horní části Václavského náměstí podle plánů architekta Schulze, je s výjimkou Pantheonu od základů až po střechu vyplněna přírodninami, historickými dokumenty a knihami. Přesto je větší část sbírek v depozitářích mimo hlavní budovu a porůznu i mimo Prahu.
Společnost Národního muzea dává příležitost rozvíjet zájmovou činnost především neakademickým členům. Průkaz člena společnosti opravňuje k volnému vstupu do expozic. Jednotlivé sbory a sekce pořádají přednáškové cykly, poznávací autokarové exkurze a výstavy. Příkladem je akce mineralogické sekce - výstava nerostů, která se uskutečnila v pražském Edenu. Matice česká se zaměřila na rukopisné sbírky knihovny Národního muzea a připravila ve spolupráci s ostatními sekcemi a Lyrou Pragensis cyklus večerů věnovaných poznání české minulosti. Sdružení přátel Lužice pravidelně informuje o lužickosrbské kultuře, sekce dějin umění a historické archeologie Historického sboru upsořádala v Lapidáriu Národního muzea přednášky o instalaci Braunova sousoší Sv. Luitgardy, přeneseného z Karlova mostu. Aktivní jsou rovněž sekce přátel starověkých civilizací, antropologická a mamaliologická, které spolupracují s příslušnými odděleními Národního muzea.
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [197,33 kB]