Vesmír před sto lety
5. 11. 1998Spolek pro umělé údy – věc zní směšně, ale je vysoce záslužná – odbýval nedávno ve Stuttgartu svou 30. výroční schůzi. Má za účel osobám, kterým schází horní nebo dolní končetina, poskytnouti vhodnou náhradu. Pečuje o potřebné lékařské ošetření a snaží se uchrániti mrzáky před nevhodnými aparáty. Tímto způsobem má se jim poskytnouti co největší zdatnost ku práci a zameziti lenošení, žebrota a demoralisace. Spolek působí ve prospěch zámožných i chudých. Výdaje za tyto hradí spolek. R. 1897 bylo 85 osobám dodáno 88 údů. Vedle toho provedeno 143 reparatur na starých nástrojích. Členem spolku může se státi každý, kdo zaplatí za rok 2 marky příspěvku.
Vesmír 1. března 1899, s. 120
O světle světlušek, které dosud náleží k záhadným zjevům přírodním, nové zprávy podává známý americký fysik Langley. Tento stanovil, že svítění na zadku světlušky svatojanské souvisí s vyloučenou tekutinou, jest však zjevem s výkony životními nijak nesouvisícím. Světlo svítí i po smrti hmyzu, zjev, který dosud, jak se zdá, všem pozorovatelům ušel. Účinkuje-li na světélko kyslík, sesiluje se toto, kdežto ve vzduchoprázdném prostoru a v kyselině uhličité shasíná.
Vesmír 1. prosince 1898, s. 46
První znamení telefonu. Ze zprávy komerciálního rady Beckera, z r. 1682 pocházející, vychází na jevo, že již před 200 lety činěny zkoušky sestaviti nástroj ku mluvení do dálky zařízený. Zmíněný zpravodaj píše: U slovutného optika v Norimberce Gründlera viděl jsem, jak jeden do jakéhosi nástroje mluvil a druhý, hodně vzdálený, jiným nástrojem poslouchal a tomu rozuměl, kdežto druzí mezi těmito stojící a též poslouchající, neslyšeli ničeho.
Vesmír 1. září 1899, s. 264
Přibývání úderů bleskem. Četnými pozorováními jest nezvratně dokázáno, že v Německu za posledních desetiletí počet úderů bleskem značně se rozmnožil. Přibývání toto jest zcela nezávislé na stále přibývající lidnatosti. Je zcela přirozeno, že úkaz ten všelijak byl vysvětlován. Za první a takřka hlavní příčinu pokládán byl úbytek lesů; ale tu jest nesnadno pochopitelno, kterak kácení a mýtění lesů, které sahá přece i do dob dřívějších, působiti by mělo na přibývání úderů bleskem, jaké skutečně se pozoruje. Také na vliv velikého kouře v atmosféře se pomýšlelo. Že kouřem elektrický výboj bouřných oblaků muže býti podporován, je zcela zřejmo. Snad i převaha železných konstrukcí v budovách má nějaký účinek na přibývání úderů bleskových.
Vesmír 1. září 1899, s. 263
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [184,01 kB]