Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

V síti...

 |  5. 11. 1998
 |  Vesmír 77, 632, 1998/11

Jestliže vás zajímá kybernetika a vše, co s ní souvisí, nenechte si ujít WWW stránku Principia Cybernetica (pespmc1.vub.ac.be). Jde o unikátní projekt nejen v kybernetice, ale na internetu vůbec. Podle údajů na serveru je Principia Cybernetica Web jedním z nejstarších (funguje od července 1993), největších a nejlépe organizovaných hypertextů na internetu. Obsahuje 1400 „uzlů“ (hypertextových stránek), mnoho článků i kompletních knih. Na 8000 souborů (většinou textových) se ročně obrací přes 2 miliony dotazů ze sítě. Stránky obsahují několik tisíc odkazů na další webové adresy.

Principia Cybernetica obsahuje mimo jiné bibliografie, slovníky, informace o konferencích, časopisech, společnostech a organizacích. Je tu nepřeberně informací o kybernetice, kybernetických technologiích, systémových vědách, ale i o souvisejicích záležitostech, jako je filozofie, epistemologie, evoluce a evoluční teorie, metafyzika ad. Jen jako návnadu uveďme pár zajímavých nadpisů:

Sociální superorganizmus a jeho globální mozek

Konkurence mezi memy a geny

Struktura memů

Fenomén vědy

Budoucnost evoluce

Kybernetická nesmrtelnost

Occamova břitva

Kyberprostor

Sémantika entropie

Teorie a praxe kybernetiky

Dialektická ekologie

Sociokybernetika

Pár pěkných nápadů tu najdou i tvůrci webových stránek. Hned v úvodním povídání je obrázek s klikou, 1) na němž je přehledně znázorněna struktura serveru a všech hlavních skupin informací. Stačí jen kliknout na Ethics, Cybern. technology, Future, Philosophy, History of Evolution či na některý z mnoha jiných uzlů schémátka, a jste v centru požadovaných informací. Milou drobností je malá značka před odkazy, které otevřou nové okno vašeho prohlížeče. Už předem tak víte, že během načítání další stránky můžete číst nebo studovat předchozí informace a neztratí se vám z obrazovky.

Naspodu každé stránky jsou obvyklé knoflíky „další“, „zpět“, „obsah“, „nápověda“ ap. Je tu však ještě jeden navíc, který jsem zatím nikde neviděl. Jmenuje se „random“ a skutečně vás pošle na zcela náhodnou stránku v rámci Principia Cybernetica. Výborná věc pro ty, kteří nevědí co chtějí a nedají pokoj, dokud to nedostanou. V záplavě tolika informací je to možná docela dobrý nápad.

Poznámky

1) Obrázek s klikou je pěkný termín, který zavedl do češtiny Pavel Satrapa. Pojmenoval jím tzv. clickable images, obrázky, které mají na své ploše aktivní oblasti s odkazy na další dokumenty internetu – „brány do dalších síní kyberprostoru“. Laicky řečeno: kliknete-li kurzorem na nějaké místo v obrázku, provede se nějaká akce. Obvykle je to načtení další WWW stránky. Různé části obrázku vás mohou přenést na různá místa. Typickým příkladem může být mapa světa s vyznačenými státy. Ťuknete-li na Českou republiku, načtou se informace o naší zemi ap.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Kybernetika

O autorovi

Pavel Hošek

Mgr. Pavel Hošek (*1968) vystudoval parazitologii a entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Spolupracuje na projektu expedice LEMURIA, který mimo jiné vyústil do mnoha cest na Madagaskar. Zajímá se o vše, co s Madagaskarem souvisí. Z malgaštiny a dalších jazyků přeložil tradiční merinskou poezii (Dotek prolétajícího motýla, 2003) a madagaskarské mýty, legendy a pohádky (Rohatý král, 2003). Napsal také Dějiny Madagaskaru (2011).
Hošek Pavel

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...