Listový kompromis
| 5. 11. 1998 | Vesmír 77, 656, 1998/11
Modelováním listů habru obecného (Carpinus betulus) a buku (Fagus synaticus) bylo zjištěno, že větší úhel odstupu listových cév od centrální žilky by umožnil efektivnější složení listu v pupenu. Cenou by ale byla větší spotřeba energie na proudění tekutin v listu i jeho pomalejší rozvíjení. Příroda proto volí kompromis – stejně jako při načasování rozvití pupenů, kdy se stromy snaží co nejdříve fotosyntetizovat, zároveň se ale vyhnout zmrznutí a okusu listožravými housenkami. (Nature 391, 641, 1998)
Ke stažení
Článek ve formátu PDF [184,01 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Botanika
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Pavla Koucká
Mgr. Pavla Koucká (*1975) vystudovala biologii na Přírodovědecké fakultě UK a psychologii na Filozofické fakultě UK, je redaktorkou časopisu Psychologie dnes a doktorandkou na Přírodovědecké fakultě UK.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.