Nové organely prvoků
| 5. 10. 1998 | Vesmír 77, 596, 1998/10
K prvokům kmene Apikomplexa patří mnoho významných parazitů člověka (např. druhy rodu Plasmodium působící malárii, Toxoplasma gondi, původce toxoplazmózy, Cryptosporidium žijící v některých epitelech ap. Z těchto důvodů jde o pečlivě zkoumané organizmy. Proto také docela překvapí, že se u nich podařilo objevit dosud neznámý typ organely. Podobá se plastidům zelených řas a rostlin a zdá se, že má i obdobnou biosyntetickou funkci. Z toho vyplývá, že k přípravě nových léčiv by v budoucnu mohly být využity i znalosti biochemických pochodů probíhajících v rostlinných organelách. (Nature 393, 801, 1998)
Ke stažení
Článek ve formátu PDF [172,2 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Pavel Hošek
Mgr. Pavel Hošek (*1968) vystudoval parazitologii a entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Spolupracuje na projektu expedice LEMURIA, který mimo jiné vyústil do mnoha cest na Madagaskar. Zajímá se o vše, co s Madagaskarem souvisí. Z malgaštiny a dalších jazyků přeložil tradiční merinskou poezii (Dotek prolétajícího motýla, 2003) a madagaskarské mýty, legendy a pohádky (Rohatý král, 2003). Napsal také Dějiny Madagaskaru (2011).

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.