Lze udělat ve vědě kariéru?
| 5. 6. 1997 | Vesmír 76, 356, 1997/6
Alan Hale, jeden z dvojice objevitelů komety Hale–Bopp, uvedl, že příležitostí udělat ve vědě kariéru je poskrovnu a že nemůže doporučit dnešním studentům vědu jako odrazový můstek k uspokojení osobních ambicí.
Hale byl v dětství inspirován četnými vědeckými objevy a událostmi, které „nasměrovaly“ jeho budoucnost k vědecké dráze. Ve srovnání s tehdejší dobou je dnes situace propastně odlišná. Není mu příliš jasné, co může současný vědecký svět mladým lidem nabídnout.
Hale dále uvedl, že využívá své momentální popularity a soustředěné pozornosti médií v souvislosti s kometou Hale–Bopp, aby výraznějším způsobem upozornil na tento problém.
(Florida Today Space Online, 9. 4. 1997)
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Pavel Hošek
Mgr. Pavel Hošek (*1968) vystudoval parazitologii a entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Spolupracuje na projektu expedice LEMURIA, který mimo jiné vyústil do mnoha cest na Madagaskar. Zajímá se o vše, co s Madagaskarem souvisí. Z malgaštiny a dalších jazyků přeložil tradiční merinskou poezii (Dotek prolétajícího motýla, 2003) a madagaskarské mýty, legendy a pohádky (Rohatý král, 2003). Napsal také Dějiny Madagaskaru (2011).
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...