Mohla by veřejná počítačová síť ohrozit soukromí pacientů?
| 5. 4. 1997Podle zákona, který byl vloni schválen ve Francii, se musí všichni lékaři vybavit do r. 1999 počítačem schopným přenášet data s informacemi o pacientech do státní databáze zdravotního pojištění pacientů. Cílem tohoto zákona je snížit výdaje na sociální zabezpečení, na něž se nedostává peněz. Přímým přístupem do databází by mohla počítačová síť vést také k dokonalejším diagnózám.
A její nevýhody? Počítačové informace mohou ohrozit základní lidská práva. Informace o pacientech by byly zlatým dolem pro farmaceutické firmy, které mají zájem ovlivňovat praxi predpisování léků. Citlivé údaje by mohly také využívat pojišťovny, banky a zaměstnaci.
Francouzská státní komise o informatice a svobodě (CNIL) se zabývala zákonem o ochraně dat z r. 1978. CNIL říká, že komerční využití dat o pacientech by mělo být zakázáno. Tato komise spolu se svazem lékařů doporučuje, aby všechna data posílaná do sítě byla zpracovávána takovým způsobem, že by zaručovala anonymitu jak pacientů, tak lékařů. CNIL ještě požaduje zákaz propojení této sítě s Internetem. Ve Francii se k počítačovým datům o pacientech vztahuje ještě Hurietův zákon z r. 1988, který určuje, jak mohou probíhat klinické pokusy. (Nature 386, 7, 1997)