Poctivost ve vědě
[...] Nevím, proč mezi vědci očekávat význačně jiné vlastnosti než u ostatních lidí nebo výskyt význačného počtu jedinců s výjimečnými vlastnostmi (řekněme rovnou světců). Vědci nežijí v uzavřené komunitě. [...] Společnost je ovlivňuje svými hodnotami a postoji, poskytuje jim finance i ocenění [...] Proč by tedy zrovna mezi vědci měla být situace podstatně jiná než ve společnosti? Společnost je založena na materializmu a jednoduchosti. [...] peníze se staly univerzálním posuzovatelem kvality čehokoliv – od schopností jedince až po schopnosti státu.
Ve vědě se podobným kritériem staly vědecké články. Původně zřejmě sloužily k výměně informací mezi vědci [...] Dnes se staly valutou, vědeckými penězi. Čím víc jich vědec vlastní (publikoval), tím líp (je lepší). Nejsou ale peníze jako peníze a nejsou články jako články. Tak jako máme rozdíl mezi korunou a dolarem, máme i rozdíl mezi časopisem s nízkým a vysokým impaktovým faktorem. [...] A inflace nepostihuje jenom peníze, ale i publikace.
Nemůžeme na situaci ve vědě nahlížet bez náhledu na situaci společenskou. Můžeme se (musíme se? máme se?) ale snažit o změnu situace ve vědě a neustálé a intenzivní prorůstání této změny i do stavu společnosti. Ale jak, že?