Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Mezinárodní cena Juraji Holčíkovi

 |  5. 1. 1997
 |  Vesmír 76, 26, 1997/1

Ichtyolog a ekolog RNDr. Juraj Holčík, CSc., je jednou z pěti evropských osobností, které obdržely letos v říjnu v Berlíně ocenění Světového fondu na ochranu přírody (WWF). On konkrétně ho získal jako „...uznání neocenitelného vědeckého přínosu zvýšení veřejného povědomí o negativním vlivu gabčíkovského vodního díla na přírodu a zvýšení vědeckých znalostí o ekologii ryb dunajského bazénu“, podepsáni prezident Fondu vévoda z Edinburku a ředitel Claude Martin.

J. Holčík se zabýval ekologickými problémy spojenými s plánováním, výstavbou i provozem Gabčíkova. Studoval populace ryb ve vnitrozemské deltě Dunaje mezi Bratislavou a Paľkovičovem, získal první údaje o ekologické produkci ryb v tomto typu ekosystému vůbec – objasnil vztah mezi hydrologickým režimem a úlovky a navrhl, jak tento vztah využít pro předvídání těžby ryb. Z toho vyplynuly jednoznačné argumenty proti výstavbě vodního díla, prokázalo se, že hrozí degradace říčního ekosystému.

Připomeňme, že J. Holčík byl poslancem za Veřejnost proti násilí a předsedou výboru pro životní prostředí prvního federálního parlamentu po r. 1989, potom ředitelem Ústavu zoologie a ekosozologie SAV v Bratislavě a v době nedávné se stal členem několika oborových komisí Akademického hodnotitelského grémia AV ČR. Delší čas je expertem a konzultantem FAO (Organizace pro výživu a zemědělství OSN) pro sladkovodní rybářství.

Charakteristické pro J. Holčíka je, že se nespokojil s konstatováním zjištěných faktů, ale snažil se na ně upozornit, a činil tak bez ohledu na osobní kariéru. Bylo to tak za komunistického režimu, ale bohužel i dnes, což je patrné z reakce slovenského provládního tisku. Jak klasický příklad spojení vědy s praxí! A jaký příspěvek k diskusi o odpovědnosti vědce za výsledky práce! Je na místě mu jménem vědecké obce blahopřát, popřát mnoho dalších sil a také víry v hodnotu jeho díla.

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biografie

O autorovi

Petr Ráb

Ing. Petr Ráb, DrSc., (*1951) vystudoval rybářskou biologii na tehdejší Vysoké škole zemědělské v Praze. V Laboratoři genetiky ryb se zabývá cytogenetikou a cytotaxonomií holoarktických skupin sladkovodních ryb, stavbou genomu nižších obratlovců a v současnosti unisexuálními klonálními komplexy u ryb. 1994 - 2002 byl ředitelem Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, nyní je vedoucím Laboratoře genetiky ryb.

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...