Francouzi a tišící léky
| 5. 6. 1996Po publikaci 300stránkové zprávy, zabývající se rekordní spotřebou psychotropních léků ve Francii, se francouzská vláda rozhodla zahájit proti nadměrné spotřebě těchto léků kampaň.
Podle autora zprávy psychiatra E. Zarifiana přes 80 % všech receptů na psychotropní léky pochází od praktických lékařů (nikoli od psychiatrů). Zarifian kritizuje praktické lékaře za to, že spoléhají na chemické řešení mentálních problémů, nejsou totiž školeni k tomu, co by s pacientovými psychickými problémy měli dělat. Navíc obvinil francouzský lékařský tisk z takové závislosti na inzercích farmaceutických firem, že se lékařům nedostává nezávislých průzkumů těchto léků. (Je v tomto ohledu situace v ČR odlišná?) Podle Zarifiana je mnoho vládních expertů placeno farmaceutickými společnostmi.
Francouzská vláda přislíbila, že zajistí nezávislost svých expertů a pomůže spotřebitelům porozumět možným vedlejším účinkům psychotropních léků.
Sociolog Philippe Le Moigne se však domnívá, že jde o sociologický problém. Říká: „Lidé užívají psychotropní léky jako kterékoli jiné. Jestliže omezíte jejich předepisování, pravděpodobně se leckdo obrátí k jinému řešení, třeba k alkoholu.“(NewSci.150,No 2025, str.7, 1996)