Priony
(Vesmír 75, 547, 1996/10)
| 5. 12. 1996
| Vesmír 75, 664, 1996/12
Autoři směšují pojem transgenní myš (má vpravený do genomu gen navíc) a knockout (má gen cíleně inaktivovaný). Knockouti (nevím, jak se to řekne česky jinak než opisem) se opravdu scrapií nenakazí a jsou celkem normální až na určité elektrofyziologické abnormality, transgeni se nakazí, a to v závislosti na množství vnesených genů PrP (pokud se vnese více kopií, nakazí se rychleji).
Jinak kromě mutací genu PrP uvedených v článku existuje ještě polymorfismus na 129. místě (normálně Methionin). Záměna za Valin nebo Alanin vede v homozygotním stavu k větší pravděpodobnosti vzniku prionové choroby. Toto je celkem detail, ale směšováni transgenu a knockoutu považuji za chybu.
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Genetika
RUBRIKA: Dopisy čtenářů
O autorovi
Marie Lipoldová
Doc. Marie Lipoldová, CSc., (*1955) vystudovala biochemii na Charkovské státní univerzitě na Ukrajině. V Ústavu lékařské genetiky 3.lékařské fakulty UK v Praze se zabývá genetickou analýzou imunitní odpovědi.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.