Xenotransplantace s otazníky
| 5. 6. 1995Obnovený zájem o používání zvířecích xenotransplantátů (transplantátů orgánů z jiných živočišných druhů, ř. xenos = cizinec) v klinické praxi vyvolává i řadu pochybností. Americký úřad pro potraviny a léky (FDA) připravuje materiál, v němž vyjadřuje názor, že by klinické zkoušky xenotransplantátů, které mají začít již letos, měly být odloženy. Odborníci z FDA tvrdí, že širší užívání xenotransplantátů v klinické praxi může výrazně zvýšit riziko přenosu nových, dosud neznámých infekčních onemocnění na lidské příjemce.
Transplantační chirurgové jsou ovšem poněkud jiného názoru a zdůrazňují zejména série úspěšných pokusů na zvířatech. Například chirurgové z Columbia Presbyterian Medical Center požádali o povolení transplantovat srdce paviánů novorozencům jako dočasnou náhradu před nalezením vhodného lidského dárce.
Transplantační specialisté uznávají, že experimenty se zvířecími xenotransplantáty představují určité riziko, koneckonců i aids má zřejmě původ u afrických opic. Slibují proto důsledné testování použitých zvířat na všechny známé infekce i monitorování příjemců z hlediska příznaků možných nových infekcí.
Pravdou nicméně zůstává, že dosud neznámé patogeny nemusí být žádnou z dosavadních metod zachyceny. Představitelé FDA tedy žádají podstatně přísnější pravidla v této oblasti, a především vytvoření klonů tzv. "čistých" zvířat (tj. prostých infekce).
Cílem FDA je pouze upozornit na možná rizika spojená s rozvojem zvířecích xenotransplantací. Pokud by však její požadavky nebyly vyslyšeny, má prý dostatečné prostředky, jak působit na odpovědná místa, aby byl celý proces odložen minimálně do vytvoření nového legislativního rámce.