Chemie při zdřímnutí
| 5. 10. 1995 | Vesmír 74, 597, 1995/10
Tak je nadepsán redakční komentář (Science 268, 1413, 1995) k velkému článku Cravatta a sp. (Science 268, 1606, 1995), ve kterém se ohlašuje objev nového uspávadla. Zatím jsme mysleli, že spánkový hormon, pokud existuje, je peptid nebo derivát aminokyseliny, melatonin. Věděli jsme ale ze studií, že tukové látky postupují do mozku přes membrány snadněji než látky netukové. A tak se nyní zdá, že spánkový hormon mozku je tukové povahy, mluví se o nové třídě dosud neznámých mozkových lipidů. Nový spánkový faktor se zmnožuje v mozkomíšním moku koček, kterým je zabráněno spát, ale byl zjištěn i u člověka. Když se syntetický lipidový spánkový faktor vstříkne krysám, hned usnou. Byl by to velký byznys, kdyby to fungovalo po podání ústy.
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...