Jak navigovat lokomoční roboty?
| 5. 8. 1994 | Vesmír 73, 424, 1994/8
Koncem loňského roku jsem se zapojil do projektu lokomočního robotu, který by měl umožňovat samostatnou orientaci a bezpečný pobyt v částečně známém nebo v neznámém prostředí. K tomu se využívají mj. i ultrazvukové dálkoměry; s nimi experimentujeme, ale podrobnější vyhodnocování snímané scény touto cestou se zatím jeví obtížné.
Proto se na Vás obracím s dotazem, zda mezi spolupracovníky – přispěvateli není přírodovědec/fyzik, od něhož by bylo možno získat informace nebo odkazy na práce věnované ultrazvukové navigaci netopýrů ev. jiných živočichů, kteří ji využívají. Jde nám o informace, které by se daly využít/vyzkoušet při projektování ultrazvukových vysílačů, přijímačů a při zpracování přijímaných signálů.
RUBRIKA: Dopisy čtenářů
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...