Zdravotnická osvěta v australském buši
| 5. 7. 1994Domorodý malíř Les Midikuria z kmene Rembrranga z Maningridy (na severním pobřeží Arnhemské země v Austrálii) namaloval r. 1988 na eukalyptovou kůru postavu mladého muže vdechujícího z polyetylenového sáčku benzinové výpary. Vedle postavy (černé) je namalována hlavou dolů lidská kostra (bílá) ve stejné poloze těla a končetin jako u vedlejší figury. Obraz je proveden v barvách béžové, hnědé, černé a bílé a má velikost 160 x 107,5 cm. Nyní je ve sbírce Holmese a Courta v Perthu. Reprodukce díla se objevila v knize vydavatele B. L. Aratjara, která vyšla r. 1993 v nakladatelství DuMont v Kolíně nad Rýnem.
Malba je v podstatě obdobou moderního zdravotnického plakátu. Sugestivní zkratkou varuje proti zlozvyku čichání k benzinu, mezi mládeží rozšířenému, který podlamuje duševní i tělesné zdraví a může mít i smrtelné následky. Navíc umělec v malbě zakódoval – v abstraktním pozadí symbolizujícím australskou krajinu i v předmětech uprostřed – své předky. Zobrazené předměty jsou košíčky z listů pandánové palmy, které se nosí na krku. Každý je ztělesněním určité nebo mytologické postavy minulosti spjaté se stvořením a historií kmene. Domorodý styl malby zvaný „horror vacui“ je typický pro severovýchodní část Arnhemské země. Každý kousek plochy malby musí být něčím vyplněn.
Čichání v tomto symbolickém poselství znamená zánik kultury, Země i života, neoddělitelného to celku, který podmiňuje samotnou existenci domorodců. Je patrné, že vizuální způsob sdělování je v domorodé společnosti zkratkovější a obsahově bohatší, než by se na první pohled mohlo zdát.