Josef Berger: Biologie v otázkách
Publikace se zabývá l7 biologickými disciplínami. Začíná algologií a přes anatomii a histologii živočichů, biochemii, cytologii, embryologii, mikrobiologii, virologii, mykologii, hematologii, imunologii, ekologii, systematickou zoologii a dějiny biologie se dostává do rostlinné říše s otázkami z fyziologie rostlin, rostlinné morfologie a systematické botaniky. Autor správně zařadil i otázky paleontologie. Rozsah kapitol podle autora odpovídá úrovni probírané látky na středních školách a požadavkům přijímacích zkoušek na vysoké školy.
Kniha je převážně určena studentům středních škol pro ověření a doplnění základních znalostí z oborů, které bezprostředně souvisejí s životem kolem nás. Jak autor uvádí, použité třídění na vybrané biologické disciplíny má pouze informativní charakter s cílem upozornit na jejich základní obsah.
Publikace se bude pravděpodobně líbit těm čtenářům (studentům), kteří již mají základní znalosti a budou si je chtít lépe zafixovat do paměti, nebo si alespoň ověřit úroveň a rozsah zvládnutí biologie. Svou koncepcí a do určité míry i jednoduchostí hodnocení odpovědí (správná odpověď +1 bod, nesprávná odpověď -2 body, odpověď „nevím“ 0 bodů) dává příručka čtenáři možnost ověřit si své znalosti velmi rychle.
Autor jistě podle svého nejlepšího mínění vtěsnal celou širokou problematiku středoškolské biologie do několika tisíc otázek na 220 stranách, s cílem vytipovat pro studenty nejobtížnější pasáže. Je to záslužné, ale domnívám se, že pracovníkům některých specializací se bude zdát, že by otázek mělo být více, aby byl lépe zdůrazněn a podchycen jejich obor.
Recenzovanou knihu mohou ve smyslu prezentované metody velmi dobře využít i středoškolští učitelé při pedagogické činnosti, a to jako otevřený systém ověřování znalostí, tj. že zkoušející může využít specifičnost přednášeného oboru a otázky z dané problematiky doplňovat či rozšiřovat. Domnívám se, že kniha Biologie v otázkách bude dobrou pomůckou pro studenty připravující se na přijímací zkoušky na vysokou školu. Publikace by mohla také sloužit jako základ pro vytvoření počítačových testů v biologických oborech. 1)