Aktuální číslo:

2025/4

Téma měsíce:

Prázdno

Obálka čísla

Kde jdem a kolem čeho

(Vesmír 73, 295, 1994/5)
 |  5. 12. 1994
 |  Vesmír 73, 664, 1994/12

V článku J Grygara je podána zpráva o tom, že satelit COBE (Cosmic Background Explorer) změřil rychlost pohybu středu Galaxie vůči poli reliktního záření ve výši 552 km/s.

Tím byla upřesněna přibližná rychlost Galaxie 600 km/s „vzhledem k idealizované vesmírné kapalině“, uvedená v knize Martina Šolce a kol. Fyzika hvězd a vesmíru. (SPN 1991, 3 vydání, str. 216.)

Považuji za nutné upozornit čtenáře časopisu VESMÍR na skutečnost, že A. Kogut (NASA/GSFC) a kolektiv uvedli v citovaném článku „Dvojpólová anizotropie zjištěná satelitem COBE prostřednictvím diferenciálních mikrovlnných radiometrů (DMR)“ nejen velikost změřené amplitudy: delta T = 3,365 ± 0,027 mK, vůči kosmickému mikrovlnnému pozadí (CMB) o hodnotě T0= 2,75 ± 0,05 K, ale i její směr.

Na základě zveřejněných údajů by mohli zastánci teorie „big-bang“ o tepelném původu vesmíru (jak uvedl Miroslav Plavec v časopisu Vesmír 71, 295, 1992/5 – „to už je dnes veliká většina odborníků“) vypočítat z Hubblova vztahu, po upřesnění Hubblovy konstanty, souřadnice středu rozpínajícího se vesmíru.

Připomínám, že v tomto případě by uvedení kosmogonikové popírali princip relativity, vyslovený v prvém postulátu Einsteinovy speciální teorie relativity, který stanoví, že neexistuje žádná význačná „absolutní“ vztažná soustava, a proto není možné žádnými fyzikálními pokusy prováděnými uvnitř soustavy zjistit, zda je tato soustava vzhledem k jiné soustavě v klidu, nebo se vzhledem k ní pohybuje rovnoměrně přímočaře.

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie

O autorovi

Valentin Weinzettl

 

Doporučujeme

Rostliny vyprávějí o lidech

Rostliny vyprávějí o lidech

Ondřej Vrtiška  |  31. 3. 2025
V Súdánu už dva roky zuří krvavá občanská válka. Statisíce lidí zahynuly, miliony jich musely opustit domov. Etnobotanička a archeobotanička Ikram...
O prázdnech v nás

O prázdnech v nás uzamčenovideo

Jan Černý  |  31. 3. 2025
Naše tělo je plné dutin, trubic a kanálků. Malých i velkých. Některé jsou zaplněné, jiné prázdné, další jak kdy. V některých proudí tekutina, v...
Nejúspěšnější gen v evoluci

Nejúspěšnější gen v evoluci

Eduard Kejnovský  |  31. 3. 2025
Dávno před vznikem moderních forem života sváděly boj o přežití jednodušší protoorganismy, z počátku nejspíše „nahé“ replikující se molekuly...