Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Proč si vrba dělá aspirin?

 |  5. 2. 1994
 |  Vesmír 73, 115, 1994/2

V lidovém léčitelství se odedávna používal odvar z vrbového listí proti horečce a bolestem. Vrba (Salix) obsahuje kyselinu salicylovou a dnešní nejpoužívanější léky aspirin nebo náš acylpyrin jsou deriváty kyseliny salicylové - kyselinou acetylsalicylovou. K čemu je ale dobré pro vrbu, že umí vyrábět kyselinu salicylovou?

O významu pro vrbu zatím nevíme, ale rostliny tabáku (a zřejmě i jiných druhů) potřebují salicylovou kyselinu k tomu, aby u nich mohla vzniknout tzv. systémová získaná rezistence. To je odolnost proti některým patogenům, v tomto případě proti viru tabákové mozaiky, ničící úrodu listů tabáku. Tabáková mozaika může napadnout také rajčata, a proto se při práci s rajčaty nemá kouřit. Když se vypěstují transgenní rostliny tabáku, u kterých byl do genomu vložen gen pro enzym salicyláthydroxylázu, mizí z nich salicylová kyselina, protože je enzymem ničena. Takové rostliny pak nevyvinou systémovou získanou rezistenci proti viru tabákové mozaiky. Takže to, co my si bereme při virózách (chřipce), chrání tabák proti jiné viróze.

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Vratislav Schreiber

Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...