Multilicence2025 ChemieMultilicence2025 ChemieMultilicence2025 ChemieMultilicence2025 ChemieMultilicence2025 ChemieMultilicence2025 Chemie

Témata měsíce

Prázdno

Prázdno

Počet článků tématu: 6

Aristotelův názor, že přiroda nesnáší prázdnotu, definitivně pohřbily až experimenty v polovině 17. století. Větší popularitu než Torricelliho pokus (r. 1643; s výškou sloupce rtuti) získaly Magdeburské polokoule (Vesmír 83, 42, 2004/1). Otto von Guerike roku 1654 nechal z utěsněných polokoulí vyčerpat vzduch a veřejnosti demonstroval tlak vzduchu na polokoule tím, že ani 15 koní zapřažených na každou stranu je nedokáže roztrhnout. Své pokusy s vzduchoprázdnem publikoval v roce 1672 ve spise Experimenta nova Magdeburgica de vacuo spacio.

zobrazit články k tématu →

Humor

Humor

Počet článků tématu: 7

Vítejte do světa smíchu, humoru, vtipu a úsměvu. Dozvíte se, jak se (ne)změnil politický vtip Čechů a Slováků po pádu totalitního režimu. Nebo to, zda schopnost vnímat vtip, dělat legraci, smát se je vlastní nejen lidem, ale také zvířatům. A když se člověk směje, co se odehrává v jeho mozku? A jak se vlastně smysl pro humor zrodil? Jaká je jeho evoluce? Jak se pomocí úsměvu chrání malá lidská bytost před zlobou dospělých? Když se směje kočovník z Namibie, je to Evropanovi jasné a rovněž naopak. Ale čemu se směje takový Afghánec a Zápaďan, v tom rozdíl být může.

zobrazit články k tématu →

Sklo

Sklo

Počet článků tématu: 5

Sklo mnozí považujeme za ztuhlou tekutinu. Ve skutečnosti nevíme, jak máme sklo definovat jako jedinečný stav hmoty. A to i přesto, že ho už víc než pět tisíciletí aktivně vyrábíme. Za celou tu dobu jsme byli schopni vytvořit 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000002 % všech teoreticky dosažitelných druhů skla. Evidentně na nás v tomto směru čeká ještě spousta překvapivých informací i užitečných technologií.

zobrazit články k tématu →

Exploze

Exploze

Počet článků tématu: 4

Exploze mají sílu ničit i tvořit, škodit i pomáhat. Jsou dílem přírody i člověka a nabývají nejrůznějších podob – od spektakulárních výbuchů supernov po explodující tělíčka sebeobětujících se termitů.

zobrazit články k tématu →

Expedice

Expedice

Počet článků tématu: 7

Kam až se do stala lidská noha? A kdy? Expedice jezuitů na americký kontinent, výpravy za poznáním a osídlením Papuy Nové Guiney, výzkum prehistorické Afriky a jejího osídlení mimo vodní toky, průzkum pralesů Venezuely a nalézání průběhu řek i dosud nepoznaných organismů, objevy neznámých sloučenin, které dnes léčí miliony lidí – to jsou příklady výprav do neznáma, které přibližujeme v následujících článcích.

zobrazit články k tématu →

Strach

Strach

Počet článků tématu: 5

Strach je jednou z nejsilnějších emocí. Jeho každodenní přítomnost si mnohdy neuvědomujeme, přesto ovlivňuje naše životy v přítomnosti i budoucnosti; filmové společnosti už na naší potřebě strach prožívat v bezpečné vzdálenosti vydělaly stovky miliard dolarů, politikové se jím nechali vynést k moci, pojišťovací společnosti jsou jím přímo živy. Náš svět je prodchnut kulturou strachu a husí kůže není vždy tím, co tento fenomén prozrazuje.

zobrazit články k tématu →

Konzervace

Konzervace

Počet článků tématu: 5

Konzervy všeho druhu lidem
pomáhaly přežít zlé časy,
mořeplavcům podnikat cesty do neznáma, vojevůdcům vyhrávat
války… Dodnes umožňují efektivní
zpracování zemědělských produktů
a neocenitelné jsou při zvládání
přírodních katastrof. Ale nejen
potraviny je třeba uchránit před
zkázou. Konzervační nástroje
potřebujeme i pro historické
památky a přírodní bohatství.

zobrazit články k tématu →

Chiralita

Chiralita

Počet článků tématu: 5

Pokud objekt nelze žádnou kombinací rotace a translace ztotožnit s jeho zrcadlovým obrazem říkáme, že je chirální. V češtině mluvíme o pravotočivosti či levotočivosti objektu. Ve světě elementárních částic je definice chirality složitější. Chiralita souvisí s asymetrií objektu a má zajímavé důsledky. Listy jilmu vazu na obrázku symetrii nevykazují.

zobrazit články k tématu →

Čich

Čich

Počet článků tématu: 9

Člověk má necelých 400 typů čichových receptorů, pes přes 1100. V jejich celkovém počtu na čichové sliznici nás překonávají ještě výrazněji. Svět vnímají jinak než my.

zobrazit články k tématu →

Éčka

Éčka

Počet článků tématu: 7

Kde se vzala éčka? Do potravin se přidávají už od pradávna a důvody jsou stále stejné: uchovat jídlo déle, ochránit je před zkažením, vylepšit chuť. Přesto, že jejich pověst není nejlepší, najdou se mezi nimi i látky přírodní – například agar z řas nebo některá barviva.

zobrazit články k tématu →