Aktuální číslo:

2025/7

Téma měsíce:

Umění

Obálka čísla

Hlas Vesmíru

2. 6. 2025
 |  Vesmír 104, 386, 2025/6

Podcast časopisu Vesmír představuje vědu nikoli jako „černou skříňku“ záhadně generující objevy a vynálezy, ale jako spletitý proces poznávání světa. Mluvené slovo je u nás propojené s tištěným. Posluchači se mohou stát čtenáři a čtenáři posluchači. A vždy se dozvědí o trochu víc.

K poslechu na Spotify a Apple Podcasts + připravujeme RSS kanál.

 

Smích: Od nejstaršího vtipu až k interentovým memům

Evoluční biolog Petr Tureček nás vezme na humornou cestu evolucí smíchu – od 4000 let starého sumerského vtipu až po internetové memy. Dozvíme se, jací živočichové už si umí hrát, jaký je vztah hry k humoru nebo jaký vliv mohou mít odlišné národní historie na pojetí humoru. Proč se Češi smějí jiným věcem než Angličané? A navíc: pokusíme se najít univerzální návod k dobrému vtipu. Humor totiž funguje podobně jako zámek a klíč.

Exploze života: Kambrická exploze, francevillská biota

Exploze, to nejsou jen vybuchující sopky a válečné pumy. V evoluci života pozorujeme explozivní období, během nichž se na Zemi v rychlém sledu objevuje enormní množství nových typů organismů. Průvodcem explozemi života je evoluční biolog Honza Toman.

Exploze: Vybuchující termiti a jejich jedinečný enzym

V tropických lesích Francouzské Guayany žije termit, který se v případě ohrožení promění v živoucí bombu. Ve stáří aktivně brání svou kolonii a spatří-li nebezpečí, vybuchne a otráví své konkurenty. Zásadní složkou v tomto procesu je enzym zvaný lakáza. Za objevem jeho jedinečné struktury stojí tým dvou českých vědkyň. Čím je enzym jedinečný? Jak díky němu termiti zabíjejí predátory? A jak se českým vědkyním podařilo jeho strukturu rozluštit?

To a mnohem víc nám poví strukturní bioložky Pavlína Maloy Řezáčová a Jana Škerlová.

Expedice: Příprava expedic — Subsaharská Afrika

Když se řekne vědecká expedice, řada z nás si asi představí výlety za neznámými kmeny, které se nikdy nesetkaly s civilizací, nebo do útrob starověkých chrámů. Expediční výpravy byly hybatelem vědeckého poznání především v 19. a 20. století. Přestože se způsob objevování mění, touha objevovat neznámé je stále stejná. Jak taková expedice probíhá a co všechno je třeba připravit? Proč je expediční tým srovnatelný s vojenskou jednotkou? A co se stane, když se vědec vrací z expedice s prázdnou?

O tom všem mluví paleoekolog Petr Pokorný.

Ke stažení

Doporučujeme

Najít své těžiště kontroly

Najít své těžiště kontroly uzamčeno

„Svobodu, nebo smrt je návod, jak vyhrát bitvu, ale zároveň recept na rozchod,“ říká bývalý hlavní armádní psychiatr Jan Vevera. Faktory, které...
Věstonická superstar

Věstonická superstar video

Soška tělnaté ženy z ústředního tábořiště lovců mamutů u dnešních Dolních Věstonic pod Pálavou je jistě nejznámějším archeologickým nálezem...
K čemu je umění?

K čemu je umění? uzamčeno

Petr Tureček  |  7. 7. 2025
Výstižná teorie lidské evoluce by měla nabídnout vysvětlení, proč trávíme tolik času zdánlivě zbytečnými činnostmi. Proč, jako například lvi,...