Mlýny na patenty
| 5. 5. 2025Čínský nejvyšší soud vytáhl proti produkci podvodných vědeckých publikací, která v této zemi přerostla ve výnosný podnik. Vydělávají na ní agentury, které vyrábějí bezcenné studie a ukládají je na preprintové platformy, jako je např. arXiv. Často tyto texty ještě „nacpou“ odkazy na jiné publikace autora a zajistí mu tak formální ohlas. Zatím není jasné, co ofenziva čínského nejvyššího soudu přinese.
„Mlýny“ na falešné publikace už ale objevily pro své pochybné podnikání novou bonanzu. Agentury začaly vědcům nabízet „patenty“ z Velké Británie. Nejde tu samozřejmě o patentování významných objevů, ale o tzv. registraci designu, kterou lze chránit například vzhled přístroje. Agentury generují tisíce často až směšných „vynálezů“, např. botu s kamerou a USB portem jako „chytrou botu pro lidi s poškozeným zrakem“ nebo pistoli Glock s obrazovkou a USB portem jako „design přístroje pro vyšetření rakoviny kůže řízeného umělou inteligencí“. Nejčastěji je předmětem registrace právě design aparatur předstírajících využití v medicíně. Žádosti jsou vesměs úspěšné, protože britský patentový úřad (Intellectual Property Office) nemá povinnost zkoumat funkčnost navrhovaného designu.
Agentury prodávají autorství registrovaného designu z britského patentového úřadu za 20 až 400 dolarů a vědci pak těmito certifikáty vylepšují svůj profesní profil. Podle analýzy týmu pod vedením Reese Richardsona z Northwestern University tvoří tyto fabrikace v posledních dvou letech 3,3 % z celkového počtu registrací designu ve Velké Británii. Většina takto získaných certifikátů míří do Indie, kde jsou zahraniční patenty brány jako jedno z kritérií při rozdělování prostředků na univerzitách.
Mallapaty S.: Nature, 2025, DOI: 10.1038/d41586-025-00612-3 O’Grady C.: Science, 2025, DOI: 10.1126/science.znietux
Ke stažení
článek ve formátu pdf [424,38 kB]
O autorovi
Jaroslav Petr
