i
Spi sladce
| 2. 9. 2024 | Vesmír 103, 470, 2024/9
Uměle obarvená fotografie dvou trypanozom spavičných (Trypanosoma brucei; modře) a červené krvinky, pořízená skenovacím elektronovým mikroskopem (SEM). Krevní stadium trypanozomy žije v prostředí bohatém na cukry. Pro ukládání energie do ATP si vystačí s glykolýzou. Ta sice z jedné molekuly glukózy dokáže generovat pouze dvě molekuly ATP, ale vzhledem k hojnosti glukózy v krvi to není problém. Trypanozoma si tak může dovolit používat ATP-syntázu, v jiných buňkách typický nástroj pro tvorbu ATP, v obráceném režimu, tedy jako pumpu protonů, která udržuje napětí na mitochondriální membráně, což je nezbytné pro správnou funkci mitochondrie.
Více v rozhovoru s Ondřejem Gahurou.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [353,09 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Parazitologie
RUBRIKA: Věda pod objektivem
O autorovi
Marek Janáč
Marek Janáč (* 1971) je publicista, rozhlasový a televizní dokumentarista, autor dvou knih a osmi CD s populárně-vědeckou tematikou. Za svou tvorbu získal řadu ocenění na domácích i mezinárodních festivalech. Popularizaci vědy považuje za dílo na úrovni jazykového překladu básně. Jeho ideálem je – na rozdíl od bonmotu srovnávajícího dobrý překlad s ženou – překlad věrný i krásný zároveň.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...