Jak léčit rostlinou slepotu?
| 2. 9. 2024Na rostlinách jsou závislé ostatní organismy na této planetě, přesto rostliny nepožívají pozornosti, lásky a úcty srovnatelné se živočichy. Je to dáno tím, že je považujeme za samozřejmou součást našeho výhledu na krajinu, zdroj potravy, jedů, léčiv, dřeva nebo vláken, ale ne za živáčky. Rostliny se nepohybují, necítí, nereagují, nebo to alespoň nedělají tak, abychom to byli schopni zaznamenat našimi smysly a v rychlosti, ve které žijeme. My botanici tento obecně přezíravý postoj k rostlinám, zvaný rostlinná slepota, bereme úkorně, proto si tady dovolíme poskytnout návod, jak rostlinnou slepotu diagnostikovat a jak poskytnout první pomoc.
Příznaky rostlinné slepoty jsou následující: nejste schopni vyjmenovat pět druhů stromů, pět druhů bylin a pět druhů trav? Nevíte, jak se jmenuje strom, který vám zastiňuje půlku zahrady? Nedovedete zpaměti říct, kdy jste letos viděli první sněženku a první rozkvetlý šeřík? Máte doma pokojové rostliny z plastu, abyste nemuseli zalévat? Nedovedete pojmenovat zeleninu v obchodě, aniž byste se podívali na popisky? Nevíte, jak kvetou trávy? Nevíte, co by se stalo, kdybyste nekosili trávník každé dva týdny?
Co dělat, když se u vás vyskytne některý z příznaků? Naordinujte si procházku přírodou a dívejte se kolem sebe, zpomalte, všímejte si detailů. Proceduru pravidelně opakujte. Jestli nevíte, jak začít a kde do přírody vstoupit, přijeďte do Průhonického parku, připravili jsme tam pro vás terapii v podobě výstavy. Jedním ze způsobů, jak přenést rostliny do centra naší pozornosti, totiž je nakreslit je! Od 6. září 2024 můžete začít s terapií na výstavě kreseb a linorytů, jejichž ústředním námětem jsou rostliny, v Galerii Natura Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích.
Zvou autoři
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [453,38 kB]