Tolerancí k přežití
| 8. 7. 2024 | Vesmír 103, 385, 2024/7
Když v roce 2017 zasáhl Portoriko hurikán Maria, zničil 63 % vegetace na ostrově Cayo Santiago. Tamní populace makaků rhesus (Macaca mulatta) tak rázem přišla o přístup k důležitému prostředku k ochlazení organismu a tím i přežití – ke stínu stromů. Vědecký tým, který makaky studoval po dobu deseti let, předpokládal, že tím přirozená agresivita mezi opicemi vzroste. Místo toho pozoroval opak – vzrostla sociální tolerance. Nejtolerantnější zvířata měla nejvyšší míru přežití.
Testard C. et al.: Science, 2024, DOI: 10.1126/science.adk0606
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [663,83 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Etologie
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Marek Janáč
Marek Janáč (* 1971) je publicista, rozhlasový a televizní dokumentarista, autor dvou knih a osmi CD s populárně-vědeckou tematikou. Za svou tvorbu získal řadu ocenění na domácích i mezinárodních festivalech. Popularizaci vědy považuje za dílo na úrovni jazykového překladu básně. Jeho ideálem je – na rozdíl od bonmotu srovnávajícího dobrý překlad s ženou – překlad věrný i krásný zároveň.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...