i
Projekt LISA s českou účastí dostal od ESA zelenou
| 4. 3. 2024 | Vesmír 103, 130, 2024/3
Výbor pro vědecký program Evropské kosmické agentury v lednu definitivně schválil misi LISA s rozpočtem 1,75 miliardy eur, čímž se projekt prvního kosmického detektoru gravitačních vln posouvá do realizační fáze. Start je plánován na rok 2035.
Laserový interferometr budou tvořit tři sondy, které budou následovat Zemi na její oběžné dráze kolem Slunce. Zaujmou uspořádání ve tvaru extrémně přesného rovnostranného trojúhelníku o stranách dlouhých 2,5 milionu kilometrů, díky čemuž budou schopny detekovat gravitační vlny s mnohem nižšími frekvencemi, než které dokáže zachytit pozemský interferometr LIGO s rameny dlouhými 4 km.
Nyní vidíte 42 % článku. Co dál:
Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném →
RUBRIKA: Zákulisí
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...