Pomůžete hledat život na Marsu?
| 2. 5. 2023Už kolem roku 2030 by na Marsu mohli přistát první lidé. Pilotované mise plánují NASA, ESA, Číňané i soukromé společnosti. A zatímco robotické sondy lze poměrně spolehlivě sterilizovat, přistání lidské posádky s sebou nese nemalé riziko kontaminace marsovského prostředí pozemskými mikroorganismy. Budoucí pátrání po původním marsovském životě by proto mohlo vést k falešně pozitivním výsledkům: detekovali bychom stopy života, který jsme na rudou planetu sami zavlekli.
Mezinárodní tým vědců, inženýrů a dalších nadšenců sdružených v iniciativě ALFA Mars se proto rozhodl vyvinout detektor, který by stopy marsovského života mohl odhalit ještě před první lidskou návštěvou. Jedním z iniciátorů projektu je i molekulární biolog Jan Špaček (Vesmír 97, 146, 2018/3).
Žádná z velkých agentur podobný výzkum kupodivu nechystá. „Zatím poslední vážně míněný pokus o nalezení stávajícího života na Marsu byl podniknut sondami Viking před téměř půl stoletím. Žádný z robotů, které přistály na Marsu od sedmdesátých let, by podle nejnovějších studií nedokázal spolehlivě najít mikroorganismy například v chilské poušti Atacama,“ tvrdí vědci z projektu ALFA Mars. Totéž platí i pro nyní plánované mise NASA a ESA.
Detektor dopravený na Mars některou ze soukromých misí by analyzoval vodu z ledu, který budou ještě před příletem člověka ve velkém těžit roboti. Poslouží totiž jako surovina k výrobě raketového paliva pro zpáteční let. Detektor by pátral po „genetických polymerech“ – makromolekulách schopných nést dědičnou informaci, ať už by jejich konkrétní chemická podoba byla jakákoli.
Ambiciózní projekt nyní shání prostředky na vývoj detektoru v crowdfundingové kampani, do níž můžete přispět i vy. Více informací najdete na webu alfamars.org a v online článku na vesmir.cz.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [370,6 kB]