i
Skrytý svět
| 6. 2. 2023 | Vesmír 102, 118, 2023/2
Pokročilé mikroskopické techniky spolu s počítačovým zpracováním obrazu umožňují spatřit živé i neživé objekty tak, jak k tomu běžně nemáme příležitost. (Mikro)fotografické soutěže Nikon Small World, jejíž první ročník se konal v roce 1974, se loni zúčastnilo 1300 vědeckých fotografů ze 72 zemí. Přinášíme ukázky oceněných prací.
Vítězná videa
1. místo: Migrace buněk postranní čáry a melanocytů v embryu modelové rybky dánia pruhovaného (konfokální mikroskop).
2. místo: Dvanáctihodinový časosběr kultivovaných opičích buněk s fluorescenčně značenou plazmatickou membránou (oranžově) a DNA (modře). Konfokální mikroskop.
3. místo: Neurony a žahavé buňky mořských sasanek (konfokální mikroskop).
Další oceněné snímky
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [409,18 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Mikroskopie
RUBRIKA: Věda pod objektivem
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Homochirální život a racemická smrt
Tomáš Ovad, Petr Slavíček | 2. 9. 2024
Saský král Lothar III. zahájil krátce po své korunovaci římským císařem tažení na Sicílii, ovládanou normanským panovníkem Rogerem II. Ačkoli...
Žabí poklad amazonských domorodců
Dagmar Civišová, Svatopluk Civiš | 2. 9. 2024
Pro někoho jde o magickou medicínu prodávanou na internetu, pro domorodé obyvatele Amazonie o cennou surovinu využívanou v tamní medicíně, ale v...
Podvodní ohňostroj
Bioluminiscence, tedy proces produkce a emise
studeného světla živými organismy, se může uplatnit
v základním výzkumu, v neinvazivním...