NASA přemýšlí o novém dalekohledu
| 6. 2. 2023Na lednovém setkání Americké astronomické společnosti představitelé NASA nastínili plány na vývoj vesmírného dalekohledu pracovně nazvaného Observatoř obyvatelných světů (Habitable World Observatory, HWO). Kromě dalších astronomických pozorování by se měl soustředit i na hledání známek života na blízkých, v principu obyvatelných exoplanetách.
HWO by měl být stejně jako dalekohled Jamese Webba (JWST) „zaparkován“ u Lagrangeova bodu L2 ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země. Vesmír by měl pozorovat v ultrafialové, viditelné a blízké infračervené části spektra. Na rozdíl od JWST by měl být navržen tak, aby ho bylo možno prostřednictvím robotických misí opravovat a vylepšovat.
Koncept je součástí programu velkých observatoří GOMAP, v němž by po HWO měl následovat i rentgenový dalekohled a dalekohled pro pozorování ve vzdálené infračervené části spektra. O technickém řešení dosud není rozhodnuto, projekt zatím není schválen. V úvahu připadá využití složeného zrcadla o průměru 6,5 metru (stejně jako u JWST), v tom případě by koncepce vycházela ze zmenšené podoby plánovaného teleskopu LUVOIR (s primárním zrcadlem o průměru 15 metrů, na obr.). Alternativou je inspirace rovněž připravovaným, ale dosud neschváleným teleskopem HabEx s monolitickým čtyřmetrovým zrcadlem.
Práce na výrobě nezačnou dříve než v roce 2029 a start by mohl připadat v úvahu počátkem čtyřicátých let (ale dobře víme, jak to s harmonogramem takto velkých projektů bývá).
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [381,08 kB]