Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

Vzniká Národní institut virologie a bakteriologie

 |  11. 7. 2022
 |  Vesmír 101, 420, 2022/7

„Covid velmi živě a bolestně ukázal, že epidemie mají potenciál převrátit i naši vyspělou společnost a způsob života naruby. V Česku nemáme zastřešující platformu, která by propojovala vědecké týmy, usnadnila jejich spolupráci a poskytovala odborná doporučení politikům či orgánům, které mají na starosti potřebná opatření. Jsem velmi rád, že tu konečně vzniká taková platforma vizí, která propojí výzkum v této oblasti,“ prohlásil Jan Konvalinka, nový ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, při příležitosti vzniku Národního institutu virologie a bakteriologie (NIVB).

Institut by měl propojit výzkum probíhající v různých institucích, koordinovat činnost v krizových situacích a poskytovat odborná stanoviska jako základ pro politická rozhodnutí. NIVB se zaměří na tři hlavní směry výzkumu: na interakce mezi viry či bakteriemi a hostiteli, na imunitní odpověď napadeného organismu a na vývoj nových diagnostických nástrojů a léčiv proti infekčním onemocněním.

Hlavním koordinátorem rodícího se konsorcia je právě ústav řízený Janem Konvalinkou. Zapojeno je 28 vědeckých týmů z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, VŠCHT Praha, Univerzity Palackého v Olomouci, ÚOCHB AV ČR, Ústavu molekulární genetiky AV ČR, Mikrobiologického ústavu AV ČR a Biologického centra AV ČR. Financován je jedním z programů MŠMT z prostředků EU.

„Věřím, že bude tvořit počáteční stádium pro vytvoření národního institutu zaměřeného nejen na výzkum infekčních nemocí a vývoj nových léčiv proti nim, ale i šířeji na dopady těchto chorob na společnost, na  prevenci a modelování možného rizikového vývoje,“ říká předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Takto koncipovaný institut by tedy fungoval podobně jako např. německý Institut Roberta Kocha.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Nemoci člověka
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...