Aktuální číslo:

2022/12

Téma měsíce:

Vodík

Vzniká Národní institut virologie a bakteriologie

 |  11. 7. 2022
 |  Vesmír 101, 420, 2022/7

„Covid velmi živě a bolestně ukázal, že epidemie mají potenciál převrátit i naši vyspělou společnost a způsob života naruby. V Česku nemáme zastřešující platformu, která by propojovala vědecké týmy, usnadnila jejich spolupráci a poskytovala odborná doporučení politikům či orgánům, které mají na starosti potřebná opatření. Jsem velmi rád, že tu konečně vzniká taková platforma vizí, která propojí výzkum v této oblasti,“ prohlásil Jan Konvalinka, nový ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, při příležitosti vzniku Národního institutu virologie a bakteriologie (NIVB).

Institut by měl propojit výzkum probíhající v různých institucích, koordinovat činnost v krizových situacích a poskytovat odborná stanoviska jako základ pro politická rozhodnutí. NIVB se zaměří na tři hlavní směry výzkumu: na interakce mezi viry či bakteriemi a hostiteli, na imunitní odpověď napadeného organismu a na vývoj nových diagnostických nástrojů a léčiv proti infekčním onemocněním.

Hlavním koordinátorem rodícího se konsorcia je právě ústav řízený Janem Konvalinkou. Zapojeno je 28 vědeckých týmů z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, VŠCHT Praha, Univerzity Palackého v Olomouci, ÚOCHB AV ČR, Ústavu molekulární genetiky AV ČR, Mikrobiologického ústavu AV ČR a Biologického centra AV ČR. Financován je jedním z programů MŠMT z prostředků EU.

„Věřím, že bude tvořit počáteční stádium pro vytvoření národního institutu zaměřeného nejen na výzkum infekčních nemocí a vývoj nových léčiv proti nim, ale i šířeji na dopady těchto chorob na společnost, na  prevenci a modelování možného rizikového vývoje,“ říká předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Takto koncipovaný institut by tedy fungoval podobně jako např. německý Institut Roberta Kocha.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Nemoci člověka
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Opeření nástrojaři

Opeření nástrojaři uzamčeno

Ondřej Fišer  |  5. 12. 2022
Na indonéském ostrově Tanimbar roste prudce jedovatý strom chrastoun sladkomléký (Cerbera manghas). Jeho vědecké jméno právem odkazuje na strážce...
A začala doba temna… V Africe.

A začala doba temna… V Africe. uzamčeno

Irena Jirků  |  5. 12. 2022
„Skládám puzzle. Anebo tomu říkám vitráž. Prostě sbírám střípky, spojuji je dohromady, a když tu barevnou mozaiku ozáří sluneční paprsky, objeví...
Budoucnost vodíku

Budoucnost vodíku uzamčeno

Ondřej Vrtiška  |  5. 12. 2022
Vodík není ani tak primární zdroj, jako spíše nosič energie umožňující její transport a skladování. Je také významnou surovinou řady průmyslových...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné