Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola
i

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Dalekohled Jamese Webba má první škrábanec

 |  11. 7. 2022
 |  Vesmír 101, 420, 2022/7

Do vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) už narazilo nejméně pět mikrometeoroidů. Čtyři z nich byly velmi malé a na funkčnost teleskopu neměly žádný vliv. Konstruktéři se srážkami počítali, v otevřeném kosmickém prostoru jim nelze zabránit, přestože v blízkosti druhého Lagrangeova bodu asi 1,5 milionu kilometrů od Země, kde je JWST „zaparkován“, lze očekávat nižší frekvenci srážek než na  oběžné dráze, na které se pohybuje Hubblův vesmírný dalekohled.

Ale pátá srážka, k níž došlo někdy mezi 23. a 25. květnem, byla významnější. Do  jednoho ze segmentů primárního zrcadla se trefil o něco větší mikrometeoroid. NASA jeho velikost neupřesnila, stále je řeč o „kamínku“ submilimetrové velikosti, ale i takový může při rychlosti v řádu desítek kilometrů za sekundu napáchat nepříjemné škody. Přesto by zásah neměl mít na kvalitu snímků nijak dramatický vliv. „Tým zjistil, že teleskop stále funguje na úrovni, která překračuje všechny požadavky mise, a to i přes okrajově zjistitelný efekt v datech,“ píše se na oficiálním blogu JWST.

Snížení kvality v důsledku podobných srážek nehrozí kvůli ztrátě plochy zachycující světlo (ta je relativně k ploše zrcadla zanedbatelná), ale kvůli odrazům a lomům světla na poškozené části. Případné optické vady však lze částečně korigovat úpravou polohy poškozeného segmentu.

Astronomům hraje do karet skutečnost, že start JWST se podařil nad očekávání dobře a přístroj zahájil svou pozorovací kariéru v lepší kondici, než s jakou se počítalo. První snímky z teleskopu by NASA měla zveřejnit 12. července – v den, kdy toto číslo Vesmíru vychází. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...