i

Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

Dalekohled Jamese Webba má první škrábanec

 |  11. 7. 2022
 |  Vesmír 101, 420, 2022/7

Do vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) už narazilo nejméně pět mikrometeoroidů. Čtyři z nich byly velmi malé a na funkčnost teleskopu neměly žádný vliv. Konstruktéři se srážkami počítali, v otevřeném kosmickém prostoru jim nelze zabránit, přestože v blízkosti druhého Lagrangeova bodu asi 1,5 milionu kilometrů od Země, kde je JWST „zaparkován“, lze očekávat nižší frekvenci srážek než na  oběžné dráze, na které se pohybuje Hubblův vesmírný dalekohled.

Ale pátá srážka, k níž došlo někdy mezi 23. a 25. květnem, byla významnější. Do  jednoho ze segmentů primárního zrcadla se trefil o něco větší mikrometeoroid. NASA jeho velikost neupřesnila, stále je řeč o „kamínku“ submilimetrové velikosti, ale i takový může při rychlosti v řádu desítek kilometrů za sekundu napáchat nepříjemné škody. Přesto by zásah neměl mít na kvalitu snímků nijak dramatický vliv. „Tým zjistil, že teleskop stále funguje na úrovni, která překračuje všechny požadavky mise, a to i přes okrajově zjistitelný efekt v datech,“ píše se na oficiálním blogu JWST.

Snížení kvality v důsledku podobných srážek nehrozí kvůli ztrátě plochy zachycující světlo (ta je relativně k ploše zrcadla zanedbatelná), ale kvůli odrazům a lomům světla na poškozené části. Případné optické vady však lze částečně korigovat úpravou polohy poškozeného segmentu.

Astronomům hraje do karet skutečnost, že start JWST se podařil nad očekávání dobře a přístroj zahájil svou pozorovací kariéru v lepší kondici, než s jakou se počítalo. První snímky z teleskopu by NASA měla zveřejnit 12. července – v den, kdy toto číslo Vesmíru vychází. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...