V Ondřejově testují Čerenkovovy teleskopy
| 30. 5. 2022Na pozemku Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově pracují ve vzdálenosti 190 metrů od sebe dva prototypy Čerenkovových teleskopů, které pátrají po zdrojích vysokoenergetického záření gama. To k nám přichází od výbuchů supernov, vznikajících černých děr či srážejících se neutronových hvězd. Zatím probíhá testování: teleskopy se zaměřily na známou Krabí mlhovinu – supernovu z roku 1054.
Teleskopy nepozorují přímo záření gama, ale od něj odvozené Čerenkovovo záření. To vzniká v atmosféře ze spršky sekundárních částic (elektronů a pozitronů) uvolněných při srážce fotonu záření gama s částicemi zemské atmosféry. Čerenkovovo záření si lze představit jako optickou rázovou vlnu – obdobu rázové vlny zvukové. Když se nabitá částice pohybuje rychleji, než je fázová rychlost světla v daném prostředí, šíří se od ní kužel elektromagnetického záření. Každý z teleskopů tento kužel pozoruje pod trochu jiným úhlem, což umožňuje dopočítat směr příletu zdrojové částice gama.
Každý z teleskopů má zrcadlo složené z osmnácti segmentů o celkovém průměru 4 m – jedná se o největší optické dalekohledy u nás. V Ondřejově by měl testovací provoz probíhat do roku 2024. Potom se počítá s jejich přesunem do And, kde budou součástí sítě Čerenkovových teleskopů CTA. Na jejich vývoji pracovalo mezinárodní konsorcium pod vedením Ženevské univerzity. Poláci zajistili mechaniku, Švýcaři dodali kameru a český tým z Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci se postaral o optiku.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [352,25 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.